Egypt, teplota moře

Napsal: Lukáš   |   Naposledy aktualizováno:   |   Komentáře: 0

Teplota moře v Egyptě je na koupání vhodná celoročně. V létě v jižních částech Egypta dosahuje teplota moře k 30°C, v zimě se teplota vody pohybuje v rozmezí od 21°C do 23°C.

Podobně teplé moře, které by bylo vzdálenostně z ČR dostupnější, neexistuje. Ostatně to je je i jeden z důvodů toho, proč je dovolená v Egyptě tak oblíbenou.

Dejte si ale pozor.

Voda tu někdy bývá tak teplá, že ani neosvěží. Proč je Rudé moře tak teplé? Které oblasti Egypta jsou ty nejteplejší a jakých měsíců je dobré se vyvarovat? Věnujte pozornost následujícím řádkům a seznamte se s teplotním charakterem moře v Egyptě podrobně.

Pokud vás zajímá aktuální teplota moře, může rovnou přeskočit na tuto meteorologickou mapu, která aktuální hodnoty ukazuje. Úvodem ještě dodám fakt, že se zde budu věnovat pouze Rudému moři, tedy východnímu pobřeží Egypta. Egypt je ze severu omýván mořem Středozemním, toto pobřeží je chladnější a zdaleka ne tak oblíbené jako to východní.

Proč je teplota moře v Egyptě tak vysoká

Existují dva základní faktory, díky kterým jsou vody Rudého moře tak teplé jaká jsou. Zásadní vliv má subtropické pouštní podnebí a s ním související teplé a často i velmi horké počasí.

Rudé moře je z obou svých stran obklopeno pouštěmi, z východní strany to je poušť na Arabském poloostrově, ze západní strany to je Arabská poušť rozprostírající se mezi pobřežím Rudého moře a řekou Nil. Nad pouštěmi vznikají teplé masy vzduchu, které významně determinují charakter počasí v Egyptě. I v zimě, v lednu nebo v únoru se typicky teploty vzduchu pohybují mezi 21°C a 26°C. Celoročně dominuje jasná obloha, a sluneční paprsky tak vodu denně ohřívají. Noci jsou nad mořem teplé, a a voda tak získanou tepelnou energii příliš neztrácí.

Podstatný je i charakter moře.

  • Rudé moře je uzavřené
  • Rudé moře je mělké

Nejen že se díky relativně malým hloubkám (jeho průměrná hloubka činí 490 m) velmi dobře prohřívá, jeho teplé vody se se sousedním Arabským mořem, resp. Indickým oceánem, prakticky vůbec nemísí. Průliv Bab al-Mandab, který propojuje Rudé moře s Adenským zálivem je pouhých 26 km široký.

V konečném důsledku vysoká teplota vody znamená bohatý podmořský svět. Ostatně Egypt je na potápění a šnorchlování jednou z nejlepších destinací na světe vůbec!

Průměrná teplota vody

V tabulce uvádím průměrnou teplotu moře pro vybrané egyptské regiony (Marsa Alam, Hurghada, Sharm el-Sheikh a Taba). Jedná se o průměrné hodnoty typické pro jednotlivé měsíce:

Kalendářní měsícMarsa AlamHurghadaSharm el SheikhTaba
Leden23°C 23°C 23°C 22°C
Únor22°C 22°C 22°C 21°C
Březen23°C 22°C 22°C 21°C
Duben24°C 23°C 23°C 22°C
Květen25°C 25°C 25°C 24°C
Červen27°C 27°C 27°C 26°C
Červenec29°C 28°C 28°C 27°C
Srpen30°C 29°C 29°C 28°C
Září29°C 28°C 28°C 27°C
Říjen28°C 27°C 27°C 26°C
Listopad26°C 26 °C 26°C 25°C
Prosinec24°C 24°C 24°C 24°C

Záměrně neuvádím Sahl Hasheesh, Makadi, Soma Bay a Safaga, což jsou všechno regiony v relativní blízkosti Hurghady, tedy voda u jejich pobřeží bývá víceméně identická jako teplota moře v Huraghadě. Obdobně neuvádím ani Port Ghalib nebo El Quseir, což jsou zase místa v Marsa Alam.

Nejvyšší bývá teplota moře v Marsa Alam. Rozdíly jsou sice zanedbatelné, přesto moje doporučení každému, kdo plánuje dovolenou v Eygptě v zimě, vždy zní, dát přednost právě Marsa Alam před jinými oblastmi.

Celkem logicky díky své poloze u hranic s Izraelem a Jordánskem bývá nejchladnější bývá Taba. Teplota moře v Sharm el Sheikhu je většinou zcela identická s teplotou vody v Hurghadě.

Aktuální teplota moře

Přikládám teplotní mapu, která zobrazuje aktuální teplotu moře v Egyptě. Jde o aktuální, nikoliv včerejší nebo zítřejší hodnoty.Ukazatel je umístěn do oblasti Marsa Alam. Pokud si to přejete, lze ho na mapě přesunout do libovolného jiného místa.

Zajímá-li vás krom aktuální teploty vody i aktuální počasí, můžete přejít na předpověď počasí pro Egypt.

Pozor na tyto měsíce

Prvně chci každého upozornit na léto. Zejména červenec a srpen, ale i červen a září, zde jsou velmi teplé.

Někdy i extrémně.

Často zde přes den bývá i 43°C! Mějte toto horké počasí na paměti, když si termín zájezdu vybíráte. Zároveň to je období, kdy teplota moře činí 29°C, někdy i 30°C. Nejsou to sice tak extrémní teploty vody jako v Emirátech, přesto rozhodně nečekejte, že vám v létě moře v Egyptě poskytne nějaké větší osvěžení. Naopak, pobřežní vody nechladí prakticky vůbec. To jsou klimatická fakta. Na druhou stranu faktem je i to, že v létě je Egypt bezesporu mezi lidmi nejoblíbenější. Léto je doba, kdy tam z Prahy létá nejvíc spojů.

Z hlediska koupání není ideální ani zima. Egypt v únoru je sice tou nejlevnější a nejbližší volbou, kam v zimě na dovolenou k moři, ale příliš teplé moře v zimě Egypt nabídnout neumí. Koupat se bez problému dá, popravdě oněch pro zimu typických 22°C je hodnota srovnatelná s teplotou moře na Kanárských ostrovech v létě. Tak jako tak v zimě se vám zde zkrátka do moře moc chtít nebude a pro delší pobyty (na šnorchlování nebo potápění) je dobré si půjčit neoprén.

Nejideálnější tu je zbytek roku, tedy na jaře duben a květen a na podzim konec září, říjen, listopad a prosinec. Teplota moře v Egyptě se v tomto období pohybuje v rozmezí od 24°C do 28°C.

Diskuze k článku

Akční zájezdy