Hurghada

Napsal: Lukáš   |   Naposledy aktualizováno:   |   Komentáře: 0

Nejznámějším a největším egyptským letoviskem je bezesporu Hurghada, město se zhruba 250 tisíci obyvateli ležící na pobřeží Rudého Moře. Dovolená v Hurghadě, to jsou především písečné pláže a celoročně teplé počasí, které sem láká turisty nejen z celé Evropy.

Bližší destinaci k Evropě, která by nabízela tak intenzivně slunečné počasí, nenajdete. Důkazem je průměrných 3 531 slunečných hodin, které se zde v rámci jednoho roku standardně vyskytnou.

Jaká ve skutečnosti je dovolená v Hurghadě?

Co přesně umí toto letovisko nabídnout? Pro koho je Hurghada včetně jejích přilehlých oblastí ideální? A komu naopak tuto destinaci nedoporučuji? Společně si projdeme ty nejpodstatnější skutečnosti:

Základní informace

Nejprve z mého pohledu to nejpodstatnější. Když se řekne Hurghada, často se nemyslí pouze samotné město, ale celé přilehlé pobřeží. Tedy fakt, že hotel je v oblasti Hurghady může ve skutečnosti klidně znamenat to, že budete ubytováni 50 km od města a jeho mezinárodního letiště.

Letiště v Hurghadě (HRG) bylo otevřeno v 90. letech 20. století a byť se zde turistický ruch již rozvíjel před tím, byla to právě 90. léta, kdy Hurghada významně nabyla na své popularitě. Jejím největším lákadlem byl bohatý podmořský život v okolních vodách.

To však v současné době bohužel už neplatí.

Zvolíte-li pobyt přímo v Hurghadě, budete mít jedinečnou příležitost přičichnout k ruchu všedního egyptského života, projít se po místních hlavních třídách, navštívit tradiční tržnice, ale třeba dojít i do moderních nákupních center ala Senzo Mall. Doprovázat vás bude vyzvánění místních mešity. Možnost poznat podobnou atmosféru v jiném tradičním egyptském letovisku mít nebudete.

Letoviska aneb jednotlivé oblasti

Nejblíže k letišti, v podstatě pouhé 2 km od něj, je novodobější část města. Ta je z větší části tvořena hotely, které se zde na pobřeží rozprostírají zhruba v délce 8 km. Na jihu to začíná u oblíbeného Akvária v Hurghadě a u hotelu Mercure a na severu končí u Marriott Beach Resortu.

O kus severněji je již původní stará Hurghada. Oproti té novodobější části tu jsou menší pláže a obecně resorty zde jsou stísněnější. Z těch nejoblíbenějších zde najdete např. Bella Vista Resort, Sea Gull Beach Resort nebo Sunny Days El Palacio Resort.

Další hotely jsou v části směrem na El Gounu, v oblasti známé jako Hurghada sever. Já tuto oblast příliš nedoporučuji vzhledem k velmi mělkému pobřeží, které zde u leckterých hotelů je. Najdou se výjimky, to ano. Zároveň tu je ale řada resortů, u kterých si v moři zkrátka nezaplavete. Hotely typu Hawai Ceasar Palace nebo Hawai Riviera Aquapark se to snaží nahrazovat velkými bazény a hotelovými akvaparky.

El Gouna představuje tu nejsevernější část zdejšího pobřeží, je to luxusní oblast s několika čtyř a pěti hvězdičkovými hotely a s řadou vil, jež často vlastní cizinci.

Další oblasti leží jižně od letiště.

Hurghada jih – oblíbená část cca14 km od letiště, tvořena asi 35 různými hotely. Lze tu najít jak hotely s akvaparky, tak resorty nabízejízí celkem slušné podmínky na šnorchlovaní (např. Coral Beach Hurghada).

Následuje Sahl Hasheesh, což je již klidnější část pobřeží, kde na rozdíl od Hurghady jih není vybudovaný jeden hotelový komplex hned vedle druhého.

30 kilometrů od letiště je oblíbený záliv Makadi Bay, který jako jeden z mála v oblasti Hurghady nabízí krom písečných pláží i z břehu dostupné korály.

Ještě jižněji je část pobřeží známá jako Soma Bay / Abu Soma. Podobně jako Sahl Hasheesh, i Soma Bay je klidný region a zdejší resorty jsou převážně samostatně stojící objekty na pobřeží. Pod Soma Bay je Safaga, jež je od Hurghady vzdálená 50 km a která také do hurghádského regionu spadá.

Pláže

Pláže v Hurghadě jsou písečné. To však neznamená, že tu jsou vstupy do moře bezproblémové.

Na mnoha místech to neplatí.

Podobně jako v Marsa Alam, i v Hurghadě je řada pláží, u kterých je pobřeží velmi mělké a kde se buď nedá plavat vůbec nebo se dá plavat pouze za přílivu. Z tohoto důvodu je u mnohých hotelů v Hurghadě pobřeží uměle vytvarováno nebo upraveno. Takové nejdeme zejména v turistické části Hurghady u letiště a v části Hurghada jih.

Pokud do Egypta jedete především za mořem, pak při výběru hotelu doporučuji dvojnásobnou obezřetnost. Předem se ujistěte, jak to přesně u vámi vybraného resortu s pláží a se vstupem do moře je. Pokud toto nechcete řešit, vybírejte dle mého doporučení – nejlépe resort v severní nebo střední části Makadi Bay.

Nebo ještě lépe v regionu Soma Bay.

Dle mého názoru právě Soma Bay, nabízí ty nejlepší písečné pláže v Hurghadě s normálními pozvolnými vstupy do moře. Hotely typu Sentido Palm Royale nebo Carribean World Resort Soma Bay jsou v tomto ohledu ideální volbou.

Potápění v Hurghadě

Dříve platilo, že Hurghada byla vyhlášenou potápěčskou destinací a výborným východiskem pro poznávání podmořské fauny Rudého moře.

Dnes to už neplatí.

Výstavba hotelů na pobřeží, umělé úpravy mořského dna, ale i nepřestávající přiliv turistů, to všechno zdejší podmořský svět negativně ovlivnilo. Místo je stále dobrým startovacím bodem pro lodní výlety, v rámci kterých vás vezmou lodí šnorchlovat k mělčinám nebo k ostrovům typu Giftun Island někde dál od pobřeží. U zdejších hotelových pláží toho však až na výjimky k vidění moc není.

Na šnorchlování a potápění v Hurghadě je dle mého názoru nejlepší záliv Makadi Bay. Pěkné korály najdete třeba u Prima Life Makadi resortu. Žádné velké korálové stěny, které jsou k vidění v Sharm el Sheikhu nebo v Marsa Alam, tu však nečekejte.

Ani želvy nebo rejnoky.

Pro toho, kdo zatím nenavštívil jiné egyptské regiony, bude při pečlivějším výběru resortu i šnorchlování v Hurghadě zážitkem. Kdo však již důvěrně zná některé z těch nejlepších lokalit na potápění v Marsa Alam, tak bude zklamaný.

Počasí v Hurghadě

Počasí je zde teplé celoročně s tím, že od dubna do listopadu typicky bývá velmi teplo s denními teplotami standardně se pohybujícími nad 27°C. Teplý ráz počasí zde determinuje pouštní subtropické klima, které celou oblast neustále ovlivňuje.

Nejchladnější je prosinec, leden a únor, kdy se teploty pohybují okolo 23°C. I to je ovšem doba, kdy se sem za mořem jezdí. To zde v zimě má 21°C až 22°C, což je zhruba srovnatelné s letní teplotou moře na Kanárských ostrovech.

V každém případě já v zimě doporučuji volit raději Marsa Alam.

Nejideálnější měsíce na návštěvu Hurghady z hlediska počasí jsou:

 • duben
 • květen
 • konec září
 • říjen a listopad

Naopak léta tu jsou horká s teplotami vzduchu kolem 37°C, ale někdy i kolem 40°C. Pozor na to!

Komu Hurghadu nedoporučuji

Každá destinace má své specifika, ne jinak tomu je i v případě dovolené v Hurghadě. Řadu z nich lze považovat za kladné stránky, jiné jsou však mnohými považovány za záporné vlastnosti. Mezi ty nejdůležitější osobně řadím:

 • často uměle upravené pobřeží
 • převážně velké hotelové komplexy
 • resorty často nasáčkované jeden vedle druhého
 • vyprahlá a pustá krajina, zkrátka poušť
 • horší podmínky na šnorchlování
 • oblíbenost destinace a s tím souvisejí větší počty turistů
 • velká vzdálenost od Luxoru nebo od pyramid v Gíze

V neposlední řadě to je i charakter počasí v Hurghadě, které bývá zejména v letních měsících až nepříjemně teplé.

Nikoho od návštěvy tohoto letoviska neodrazuji. Naopak. Dovolená v Hurghadě, tak jako i v ostatních destinacích v Egyptě, je pohodová a většinou za dostupné peníze včetně oblíbeného All Inclusive. Jen se domnívám, že je podstatné včas zjistit a znát ty věci, které by pobyt mohly nějakým způsobem ovlivnit či znepříjemnit.

Diskuze k článku

Akční zájezdy