Hurghada

Napsal:   |   Naposledy aktualizováno:   |   Komentáře: 20

Nejznámějším a největším egyptským letoviskem je bezesporu Hurghada, město se zhruba 250 tisíci obyvateli ležící na pobřeží Rudého Moře. Dovolená v Hurghadě, to jsou především písečné pláže a celoročně teplé počasí, které sem láká turisty nejen z celé Evropy.

Bližší destinaci k Evropě, která by nabízela tak intenzivně slunečné počasí, nenajdete. Důkazem je průměrných 3 531 slunečných hodin, které se zde v rámci jednoho roku standardně vyskytnou.

Jaká ve skutečnosti je dovolená v Hurghadě?

Co přesně umí toto letovisko nabídnout? Pro koho je Hurghada včetně jejích přilehlých oblastí ideální? A komu naopak tuto destinaci nedoporučuji? Společně si projdeme ty nejpodstatnější skutečnosti:

Základní informace

Nejprve z mého pohledu to nejpodstatnější. Když se řekne Hurghada, často se nemyslí pouze samotné město, ale celé přilehlé pobřeží. Tedy fakt, že hotel je v oblasti Hurghady může ve skutečnosti klidně znamenat to, že budete ubytováni 50 km od města a jeho mezinárodního letiště.

Letiště v Hurghadě (HRG) bylo otevřeno v 90. letech 20. století a byť se zde turistický ruch již rozvíjel před tím, byla to právě 90. léta, kdy Hurghada významně nabyla na své popularitě. Jejím největším lákadlem byl bohatý podmořský život v okolních vodách.

To však v současné době bohužel už neplatí.

Zvolíte-li pobyt přímo v Hurghadě, budete mít jedinečnou příležitost přičichnout k ruchu všedního egyptského života, projít se po místních hlavních třídách, navštívit tradiční tržnice, ale třeba dojít i do moderních nákupních center ala Senzo Mall. Doprovázat vás bude vyzvánění místních mešity. Možnost poznat podobnou atmosféru v jiném tradičním egyptském letovisku mít nebudete.

Letoviska aneb jednotlivé oblasti

Nejblíže k letišti, v podstatě pouhé 2 km od něj, je novodobější část města. Ta je z větší části tvořena hotely, které se zde na pobřeží rozprostírají zhruba v délce 8 km. Na jihu to začíná u oblíbeného Akvária v Hurghadě a u hotelu Mercure a na severu končí u Marriott Beach Resortu.

O kus severněji je již původní stará Hurghada. Oproti té novodobější části tu jsou menší pláže a obecně resorty zde jsou stísněnější. Z těch nejoblíbenějších zde najdete např. Bella Vista Resort, Sea Gull Beach Resort nebo Sunny Days El Palacio Resort.

Další hotely jsou v části směrem na El Gounu, v oblasti známé jako Hurghada sever. Já tuto oblast příliš nedoporučuji vzhledem k velmi mělkému pobřeží, které zde u leckterých hotelů je. Najdou se výjimky, to ano. Zároveň tu je ale řada resortů, u kterých si v moři zkrátka nezaplavete. Hotely typu Hawai Ceasar Palace nebo Hawai Riviera Aquapark se to snaží nahrazovat velkými bazény a hotelovými akvaparky.

El Gouna představuje tu nejsevernější část zdejšího pobřeží, je to luxusní oblast s několika čtyř a pěti hvězdičkovými hotely a s řadou vil, jež často vlastní cizinci.

Další oblasti leží jižně od letiště.

Hurghada jih – oblíbená část cca14 km od letiště, tvořena asi 35 různými hotely. Lze tu najít jak hotely s akvaparky, tak resorty nabízejízí celkem slušné podmínky na šnorchlovaní (např. Coral Beach Hurghada).

Následuje Sahl Hasheesh, což je již klidnější část pobřeží, kde na rozdíl od Hurghady jih není vybudovaný jeden hotelový komplex hned vedle druhého.

30 kilometrů od letiště je oblíbený záliv Makadi Bay, který jako jeden z mála v oblasti Hurghady nabízí krom písečných pláží i z břehu dostupné korály.

Ještě jižněji je část pobřeží známá jako Soma Bay / Abu Soma. Podobně jako Sahl Hasheesh, i Soma Bay je klidný region a zdejší resorty jsou převážně samostatně stojící objekty na pobřeží. Pod Soma Bay je Safaga, jež je od Hurghady vzdálená 50 km a která také do hurghádského regionu spadá.

Pláže

Pláže v Hurghadě jsou písečné. To však neznamená, že tu jsou vstupy do moře bezproblémové.

Na mnoha místech to neplatí.

Podobně jako v Marsa Alam, i v Hurghadě je řada pláží, u kterých je pobřeží velmi mělké a kde se buď nedá plavat vůbec nebo se dá plavat pouze za přílivu. Z tohoto důvodu je u mnohých hotelů v Hurghadě pobřeží uměle vytvarováno nebo upraveno. Takové nejdeme zejména v turistické části Hurghady u letiště a v části Hurghada jih.

Pokud do Egypta jedete především za mořem, pak při výběru hotelu doporučuji dvojnásobnou obezřetnost. Předem se ujistěte, jak to přesně u vámi vybraného resortu s pláží a se vstupem do moře je. Pokud toto nechcete řešit, vybírejte dle mého doporučení – nejlépe resort v severní nebo střední části Makadi Bay.

Nebo ještě lépe v regionu Soma Bay.

Dle mého názoru právě Soma Bay, nabízí ty nejlepší písečné pláže v Hurghadě s normálními pozvolnými vstupy do moře. Hotely typu Sentido Palm Royale nebo Carribean World Resort Soma Bay jsou v tomto ohledu ideální volbou.

Potápění v Hurghadě

Dříve platilo, že Hurghada byla vyhlášenou potápěčskou destinací a výborným východiskem pro poznávání podmořské fauny Rudého moře.

Dnes to už neplatí.

Výstavba hotelů na pobřeží, umělé úpravy mořského dna, ale i nepřestávající přiliv turistů, to všechno zdejší podmořský svět negativně ovlivnilo. Místo je stále dobrým startovacím bodem pro lodní výlety, v rámci kterých vás vezmou lodí šnorchlovat k mělčinám nebo k ostrovům typu Giftun Island někde dál od pobřeží. U zdejších hotelových pláží toho však až na výjimky k vidění moc není.

Na šnorchlování a potápění v Hurghadě je dle mého názoru nejlepší záliv Makadi Bay. Pěkné korály najdete třeba u Prima Life Makadi resortu. Žádné velké korálové stěny, které jsou k vidění v Sharm el Sheikhu nebo v Marsa Alam, tu však nečekejte.

Ani želvy nebo rejnoky.

Pro toho, kdo zatím nenavštívil jiné egyptské regiony, bude při pečlivějším výběru resortu i šnorchlování v Hurghadě zážitkem. Kdo však již důvěrně zná některé z těch nejlepších lokalit na potápění v Marsa Alam, tak bude zklamaný.

Počasí v Hurghadě

Počasí je zde teplé celoročně s tím, že od dubna do listopadu typicky bývá velmi teplo s denními teplotami standardně se pohybujícími nad 27°C. Teplý ráz počasí zde determinuje pouštní subtropické klima, které celou oblast neustále ovlivňuje.

Nejchladnější je prosinec, leden a únor, kdy se teploty pohybují okolo 23°C. I to je ovšem doba, kdy se sem za mořem jezdí. To zde v zimě má 21°C až 22°C, což je zhruba srovnatelné s letní teplotou moře na Kanárských ostrovech.

V každém případě já v zimě doporučuji volit raději Marsa Alam.

Nejideálnější měsíce na návštěvu Hurghady z hlediska počasí jsou:

 • duben
 • květen
 • konec září
 • říjen a listopad

Naopak léta tu jsou horká s teplotami vzduchu kolem 37°C, ale někdy i kolem 40°C. Pozor na to!

Komu Hurghadu nedoporučuji

Každá destinace má své specifika, ne jinak tomu je i v případě dovolené v Hurghadě. Řadu z nich lze považovat za kladné stránky, jiné jsou však mnohými považovány za záporné vlastnosti. Mezi ty nejdůležitější osobně řadím:

 • často uměle upravené pobřeží
 • převážně velké hotelové komplexy
 • resorty často nasáčkované jeden vedle druhého
 • vyprahlá a pustá krajina, zkrátka poušť
 • horší podmínky na šnorchlování
 • oblíbenost destinace a s tím souvisejí větší počty turistů
 • velká vzdálenost od Luxoru nebo od pyramid v Gíze

V neposlední řadě to je i charakter počasí v Hurghadě, které bývá zejména v letních měsících až nepříjemně teplé.

Nikoho od návštěvy tohoto letoviska neodrazuji. Naopak. Dovolená v Hurghadě, tak jako i v ostatních destinacích v Egyptě, je pohodová a většinou za dostupné peníze včetně oblíbeného All Inclusive. Jen se domnívám, že je podstatné včas zjistit a znát ty věci, které by pobyt mohly nějakým způsobem ovlivnit či znepříjemnit.

Diskuze k článku

Počet komentářů: 20
 • Dobrý den Lukáši,

  děkuji za přínosné informace., škoda, že jsem neobjevila před pořízením zájezdu. Chystáme se s syny (6 a 15 let) do hotelu Coral Beach. Je to dobrá volba,, pokud upřednostňujeme spíše méně zalidnena místa, ale s dobrými službami a hlavně čistým mořem s dobrým vstupem do vody?

  Děkuji

  • Dobrý den Martino, hotel Coral Beach sice co se služeb týče řadím spíše mezi průměrné resorty, ale pláž i moře má perfektní. Vstupy tu jsou písečné do několika zálivů, dá se tu však i šnorchlovat (z mola). Moře je čisté, buďte bez obav. Areál hotelu je dost rozlehlý, takže ano, působí celkem klidně, jediným mínusem je zkrátka fakt, že to je starší resort.

 • Dobrý den Lukáši,
  Vaše informace o jednotlivých resotech jsou úžasné a velmi přínosné 👏
  Prosím nemáte nějaké informace k hotelum lambranda roayl a lamranda club makadi
  Děkuji Martina

  • Dobrý den Martino, díky moc. Co vás přesně o těchto resortech zajímá? Oba hotely jsou dobré v tom, že jsou u částečně uměle vyhloubených zálivů a lagun. Na rozdíl od sousedních hotelů tak je u nich příjemný vstup do moře a bez problému si tu hned u pláže zaplavete.

 • Děkuji, koukneme:)

 • dobrý den Lukáši, máte moc hezky zpracované informace k Egyptu, klobouk dolů:) Je vidět, že vás to opravdu baví a vyznáte se. Proto bych se ráda na vás obrátila s prosbou o pomoc. Rádi bychom začátkem května do Egypta vyrazili s dětmi (5,5 roku a 1,5 roku) hledáme resort s pár klouzačkami, hezkými bazény a hlavně na pláži, kde děti můžou běhat do moře bez bot a není tam veliký odliv. Nenapadá vás pár resortů, přiměřených cen, které by odpovídaly? Nebo alespoň oblast, kde hledat? Moc děkuji a hezký den!
  Hanka

  • Dobrý den Hanko, začátek května je kvůli svátkům dost vytížený termín, proto, pokud chcete vyrazit v prvních 14 dnes v květnu, doporučoval bych moc neváhat. Míst (hlavně míst v letadlech není už moc). Vybírám z hotelů, které jsou v daném období ještě dostupné a které splňují vaše požadavky. Koukněte se na Kairaba Aqua Mondo Resort (pěkný hotel s pěknými bazény i tobogány, pláž písečná, vstup do koře pozvolný, zhruba po pás vody, pro malé děti si myslím, že ideální). Hotel je v oblasti Safaga stejně tak jako resort Imperial Shams Abu Soma, který vychází o něco levněji něž Kairaba. Pláž i moře je velmi podobné tomu, co jsem popsal výše. Pokud oželíte tobogány, tak se nabízí třeba i Labranda Club Makadi – u kterého je kouání v takové polouměle vytvořené písečné laguně / zátoce.

 • Děkuji moc za odpověď. Hotel vyzkoušíme :-). Mějte se fajn.

 • Dobrý den Lukáši,
  prvně Vás chválím za tyto stránky. Jste perfektní.
  Letos zvažujeme týden v Hurghadě a vybrala jsem hotel Pickalbatros Beach Albatros Resort. Jsme 2 dospělí, 2 puberťačky a 1 pětiletý divoch. O potápění nám nejde. Chceme jen relaxovat, koupat se a pochutnat si na dobrém jídle.
  Co si o hotelu myslíte? Proč má jen 4 hvězdy?
  Děkuji moc za odpověď. Kristýna

  • Dobrý den Kristýno, za mne to je dobrý resort, pěkné pokoje, pohodlnější než v mnohých jiných hotelech oficiálně v Egyptě označovaných jako 5*. Služby bez problému, přístup do moře perfektní, sice do zálivu, kde je prostor ohraničený bójkami, ale na koupání je to dostatečně veliké. Dle mého názoru to odpovídá 4* – není to nijak neúměrně nadsazené jako to mají jiné resorty v Egyptě.

 • Dobrý den Lukáši,

  Chtěl bych Vás požádat o radu. Minulý rok jsme byli s rodinou v hotelu Iberotel Costa Mares. Byli jsme nadmíru spokojený. Všude čisto, výborné jídlo, služby a celkově vše super. Hledáme podobný hotel, který je vhodný pro rodinu s dětmi, dobrý přístup do moře přímo z pláže, dobrá strava a nějaké vyžití pro děti. Co se týče letoviska, tak to nám je v podstatě jedno, jen si to chceme bez starosti užit.

  Děkuji za odpověď Tomáš Jelínek

  • Dobrý den Tomáši, myslím, že by vám mohl vyhovovat Magic Life Kalawy, který se nachází mezi Hurghadou a Marsa Alam. Sice to není nový hotel jako Iberotel Costa Mares, ale služby má kvalitní, nabízí spousty vyžití nejen pro děti a obecně patří zkrátka mezi top hotely. Koupání v Kalawy je v pěkné laguně s písečným vstupem do vody, ale lze to i z mola. Takže i z pohledu vstupů do moře se zavděčí všem. Nebo v Marse kousek od letiště kvalitní a oblíbená Jaz Solaya s krásnou pláží v zálivu s pozvolným vstupem do vody. Navíc u Solaya je velký akvapark, který by děti mohli ocenit.

 • Dobrý den Lukáši

  Hledáme vhodný hotel pro rodinu s dětmi (2 a 4.5 roky), dobrý přístup do moře přímo z pláže (pro děti) a pro nás kitesurf spot také nejlépe v dochází vzdálenosti.

  Moc díky za tip.
  Nikol

  • Dobrý den Nikol, na kitesurfing je v regionu Hurghady dobrá oblast severně od Hurghady. Nějaký konrétní hotel, kterých bych znal osobně a mohl ho doporučit, mi však v tuhle chvíli nenapadá. V Marsa Alam je nejlepší na kitesurfing duo hotelů Royal Tulip Beach resort a Casa Blue Resort. Přímo před hotelem Royal Tulip je kitesurf půjčovna, před resorty je laguna, velká a mělká, na kitesurfing ideální. Bohužel nevýhodou je, že tu je dost mělko, tedy ačkoliv je vstup z pláže písečný, je mělký a na koupání nevhodný. Případně lze zvolit i Dream Lagoon (dnes se jmenuje Soulotel) nebo vedlejší Emerald Lagoon. Opět i tady je přímo na pláži kite škola a velká laguna. Ale zase z velké části pláže není vstup úplně nejlepší, je to písek s kameny a korály, který se musí překonat, než se člověk dostane do laguny.

 • Dobrý den, Lukáši,
  prosím o radu. Dá se najít místo s dobrými podmínkami na šnorchlování a zároveň možností vyrazit na výlet do Gízy či Luxoru? Respektive, je Hurghada všude bez podmořského života a dá se na jednodenní výlety vyrážet i odjinud?
  Díky za váš čas
  Markéta

  • Dobrý den Markéto, zkuste záliv Makadi Bay kousek jižně od Hurghady (asi 25 km). Tam korály jsou přímo u některých hotelů. Jak u těch na jeho jižní straně – tam ale pozor na to, že jsou vstupy do moře jen přes delší mola (zrátka korálů je tam až moc), tak u resortů na jeho severní straně. Ideálně třeba Prima Life Makadi nebo kvalitnější hotel hned vedle – Fort Arabesque má i prostornější pláž. Přímo v Hurghadě pak jedině Coral Beach Hurghada, u něhož je na pláži i potápěčské centrum. A nebo pak jak říkáte, tak někam na šnorchlovací výlety – osobně s nima nemám zkušenosti, tak v tomto směru neumím navést.

 • Hezký den,

  Zajímá mě počasí v polovině března.
  Máme zkušenost s říjnem, únorem, ale březen nás teprve překvapí…
  Je tepleji, než v únoru?
  Jedeme tentokrat s dětmi.
  Volíme Jungle Aquapark by Neverland.
  Myslíte, že je to správná volba? Popřípadě nějaká doporučení?
  Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den Kláro, je samozřejmě jasno, ale teplotně je březen v Hurghadě ještě dost rozkolísaný. Někdy jsou bývá přes den až 27°C, jindy max. 23°C. Podotýkám však, že to jsou teploty ve stínu, takže na sluníčku teplo je. Je tepleji než v únoru, ale nijak výrazně. A typicky teplota moře je zde v březnu stejná jako v únoru. Hotel neznám, respektive znám, ale zkušenost s ním nemám. Jen vím, že není u moře, to ale pravděpodobně víte. Tzn. k moři je třeba využít hotelový shuttle.

 • Lukáši, pokud chceme na pyramidy, které letovisko je nejblíže?
  Případně kdyby tam byly podmínky pro šnorchlování?
  Nebo alespoň tobogány : )
  Díky díky
  E.

  • Dobrý den Evo, ano, v takovém případě je jednoznačně Hurghada dobrou volbou. Pokud chcete šnorchlování i tobogány, pak doporučuji záliv Makadi a to konkrétně např. hotel Sunrise Royal Makadi nebo Grand Waterworld Makadi.

Akční zájezdy