Počasí v Egyptě

Napsal:   |   Naposledy aktualizováno:   |   Komentáře: 2

Egypt má „perfektní“ počasí, podmínky, které sem lákají na dovolenou u moře po celý rok. Počasí v Egyptě je slunečné, s denními teplotami vzduchu pohybujícími se po velkou část roku v rozmezí od 25°C do 40°C. Podobně teplou destinaci, kterou Egypt je, blíž k Evropě nenajdeme.

Ale pozor! V létě tu jsou zcela běžné i extrémně vysoké teploty, a to nejen ve vnitrozemí, ale i v pobřežních částech Egypta.

Teploty stoupají ke 44°C.

Někdy dokonce i výše. Jak často se zde tyto extrémy vyskytují? Jak nízko klesají noční teploty? Ve kterých měsících je moře dostatečně teplé na koupání? A které období je obecně na dovolenou v Egyptě to nejlepší?

Pojďme probrat ty nejdůležitější aspekty:

Zajímají-li vás především aktuální podmínky, můžete rovnou přejít na sekci Aktuální Počasí, ve které na teplotních mapách vidíte jednak aktuálně měřené teploty v Egyptě a rovněž předpověď počasí na následujících 10 dní.

Klima

Egypt leží v subtropickém podnebném pásu. Stejně jako okolní oblasti (ať už Libye na západě nebo Saudské Arábie na východě), i Egypt má pouštní klima subtropického typu. To se na jedné straně vyznačuje velmi teplými a dlouhými léty a na straně druhé krátkými, teplotně mírnými až teplými zimami. Je to právě toto suché podnebí, díky kterému převážnou část Egypta pokrývají nehostinné a vyprahlé pouště.

V Egyptě neprší.

Srážky jsou zcela ojedinělé. Průměrný roční srážkový úhrn v Hurghadě činí zanedbatelných 5 mm, což je 90x méně, než kolik průměrně naprší za rok v Praze. Déšť se zde tedy prakticky nevyskytuje, a to ani v zimě. V tomto ohledu se Egypt od řady jiných oblastí s podobným pouštním typem klimatu výrazně liší. Ačkoliv ani v létě v Emirátech neprší, pro jinak horké počasí v Dubaji jsou alespoň ojedinělé zimní přeháňky poměrně typické.

Převládá slunečné počasí. Obloha je téměř neustále jasná, výjimečně se zatáhne vysokou oblačností, jindy může průniku slunečních paprsků k zemskému povrchu bránit vzedmutý písek v důsledku písečné bouře.

Počasí v Egyptě

Porovnáme-li teploty vzduchu v Egyptě s některými jinými lokalitami na podobných zeměpisných šířkách, např. s počasím na Kanárských ostrovech, zjistíme, že oblast Egypta je podstatně teplejší.

Počasí v Marsa Alam z hlediska průměrných teplot charakterizuje následující graf:

Počasí Egypt

Červená křivka reprezentuje vývoj nejvyšších denních teplot v jednotlivých měsících, modrá pak vývoj nejnižších nočních teplot.

Nejchladnějšími měsíci je prosinec, leden a únor, kdy se teploty přes den obvykle pohybují do 25°C, naopak nejteplejším obdobím je červen, červenec, srpen a září, kdy se teploty standardně dostávají na nebo i nad 40°C.

Upozorňuji na to, že cílem grafu není zachytit extrémy, nýbrž zobrazit teploty (denní i noční), jež se v daných měsících vyskytují nejčastěji. Ačkoliv se nejvyšší dubnové teploty v Marsa Alam pohybují okolo 32°C, v době, kdy jsem graf na tuto stránku přidával, bylo to shodou okolností v posledním dubnovém týdnu, teplota v Marsa Alam činila 41°C. A to je na duben poměrně extrémní hodnota.

Nejrůznější teplotní výkyvy jsou celkem běžné. Vyrazíte-li na dovolenou do Egypta v únoru, je normální, že vás některý den zaskočí relativně nízké teploty (20°C), aby pět dní na to mohlo být 30°C (data z roku 2020). Jindy zase záleží na tom, jakou část měsíce zvolíte. Hodně patrné to je např. v říjnu. Zatímco na začátku měsíce se teploty standardně pohybují v rozmezí od 36°C do 41°C, počasí na přelomu října a listopadu je chladnější, typicky s teplotami kolem 30°C.

Marsa Alam je na jihu Egypta. Severnější oblasti nejsou teplotně tak extrémní. Počasí v Hurghadě nebo počasí v Sharm el Sheikhu, respektive teploty, které v těchto oblastech panují, jsou proto většinou o 1 až 2°C nižší.

Teplota moře

Díky řadě specifikům Rudého moře, ať už je to jeho uzavřenost vůči okolním mořským a oceánským systémů, jeho relativní mělkost nebo jeho sevřenost mezi Východní a Arabskou pouští, nabízí jeho pobřeží téměř ideální podmínky na koupání po celý rok.

Teplota moře v Egyptě je podstatnou předností egyptských letovisek, zejména pak těch jižně situovaných. Vývoj teploty moře v Marsa Alam v průběhu roku znázorňuje následující graf:

Teplota moře Egypt

Nejideálnější obdobím na koupání je květen až listopad. Teplota vody je nejvyšší v druhé polovině léta:

 • teplota moře v červenci: 29°C
 • teplota moře v srpnu: 30°C
 • teplota moře v září: 29°C

Bez problému se dá v moři pobývat i v zimě, byť na delší pobyty ve vodě, např. při šnorchlování, je vhodné mít v lednu, únoru a březnu k dispozici neoprén. Pokud v zimě do Egypta na dovolenou k moři, pak doporučuji dát přednost Marsa Alam před Hurghadou nebo Tabou, kde teplota moře v únoru typicky činí 21°C. Je to sice jen o 1°C méně než v Marsa Alam, ale vězte že i tak malý rozdíl je docela znát.

Předpověď počasí

Kdo hledá informace o aktuálním počasí v Egyptě, nejlepším zdrojem pro něho budou:

 • aktuální teplotní mapy
 • aktuální předpověď počasí

Na níže uvedených teplotních mapách jsou různými odstíny znázorněny jednotlivé teploty, aktuální teploty v daných oblastech. Vždy je připojena i předpověď počasí pro Egypt na 10 dní, resp. jednotlivé předpovědi pro vybraná letoviska.

Nejprve počasí v Sharm el Sheikhu:

 

Předpověď pro Hurghadu:

 

Předpověď pro Marsa Alam:

 

Jaké období je na dovolenou nejlepší?

Kdo může, nechť jede na dovolenou do Egypta na podzim. Konec září nebo ještě lépe říjen nebo listopad. To jsou měsíce, kdy má počasí v Egyptě stále ryze letní ráz, teploty nejsou tak extrémně vysoké jako v létě a navíc Egypt na podzim nabízí perfektně teplé moře s teplotami od 25°C do 29°C.

Nezapomeňte, že byste v odpovědi na otázku kdy jet na dovolenou do Egypta měli zohlednit i jiné faktory, ne jen teploty. Roli hrají nejen termíny českých, ale i termíny egyptských prázdnin i státních svátků. Ať už je to jak chce, aktuální počasí, které Egypt nabízí, zůstává jedním z nejpodstatnějších hledisek, které lidé zvažují. V Egyptě panují dostatečně vysoké teploty celý rok, tedy lze říct, že žádným měsícem v podstatě nic nezkazíte.

Já však zastávám takový názor, že v létě je v Egyptě příliš velké vedro, a proto od letních termínů odrazuji. Podobně ten, kdo si potrpí na teplé moře, by se měl vyvarovat cestě do Egypta v období od ledna do začátku dubna.

Diskuze k článku

Počet komentářů: 2
 • Zdravím Lukáši,
  měla bych zájem o datovou kartu, přiletíme do Marsa Alam teď ve čtvrtek 16. 2. ráno, ubytováni budeme v hotelu El Malikia.
  Děkuji za bližší informace.
  S pozdravem Kamila T.

  • Dobrý den Kamilo, rozumím, není problém, kartu i pro vás rád zajistím. Buď s dovozem na letiště či následně na hotel. Záleží na naší domluvě. Ozvu se vám na mail.

Akční zájezdy