PruvodceEgyptem.cz » Marsa Alam » Jaz Solaya Resort

Jaz Solaya Resort

Napsal:   |   Naposledy aktualizováno:   |   6 minut čtení

Hotel Jaz Solaya nabízí kvalitní ubytování v blízkosti krásné pláže a navíc v leckterých termínech láká na cenově dostupné pobyty, jakým je třeba tento all inclusive zájezd za 11 790 Kč. Resort v mnoha ohledech vyniká a disponuje na Egypt nadprůměrnými službami. Není tak divu, že je čím dál tím oblíbenější i mezi Čechy.

Dobré jídlo, krásné bazény, profesionální personál, záliv s možností šnorchlováni i blízkost letiště. To jsou jen některé přednosti, díky kterým mnozí resort Solaya navštěvují opakovaně.

Hotel Solaya na mne udělal skutečně dobrý dojem.

Mám sice některé výtky, ale kladné stránky bezesporu převažují.

Prostřednictvím této recenze Jaz Solaya vás s resortem podrobně seznámím. Upozorním vás na maličkosti, které pobyt zpříjemní.

Nastíním jednotlivé možnosti stravování. Řeknu, jak dobře zde funguje hotelová wi-fi i to, proč si myslím, že je hotel vhodný i pro pobyty s dětmi. Detailně popíši pláž, jednotlivé vstupy do moře i podmínky na šnorchlování. Vše tak, abyste ještě před vaším odletem do Egypta přesně věděli, co můžete od hotelu očekávat.

Obsah recenze:

Ten, kdo hotel již kdysi navštívil, si může být jist, že hotel stále drží služby na velmi dobré úrovni. Pokud jste tu již byli, pravděpodobně spíše než recenzi hotelu oceníte přehled aktuálně dostupných zájezdů. Osobně v případě resortu Jaz Solaya vždy kontroluji tuto nabídku:

Jaz Solaya: dovolená na 8 dní s all inclusive od 11 790 Kč

Jestliže plánujete navštívit hotel prvně, pak vám doporučuji si následující recenzi alespoň letmo přečíst. Recenze je záměrně obsáhlá, jdu v ní dost dopodrobna. A krom textu přidám i řadu fotek přímo z areálu hotelu. Pevně věřím, že právě díky tomu získáte o hotelu nezkreslenou představu. Dovolte mi vám resort Jaz Solaya představit přesně tak, jak na mne zapůsobil.

Nejprve pár fotek:

Hotel Jaz Solaya

Resort Jaz Solaya leží v centrální části Marsa Alam. Nespornou výhodou je fakt, že se nachází v blízkosti místního letiště. Vzdušnou čarou je hotel od terminálu letiště pouhých 5 km daleko. Transfer na hotel po mnohdy únavném nočním letu je tak velmi rychlý, jste tam do 10 minut. Každému doporučuji se podívat na hotel na mapě, zjistit, kde přesně se nachází a pohledem do mapy se seznámit i s jeho blízkým okolím.

Zobrazit Jaz Solaya na mapě

Tak jako řada dalších hotelů v Marsa Alam, i Solaya leží u jednoho ze zdejších zálivů. Blízkost zálivu je další výhodou – jak kvůli vstupu do moře, tak kvůli možnostem se potápět. O potápění podrobněji až později.

Záliv se jmenuje Coraya.

Resort Solaya není jediným, který u zálivu Coraya leží. Hotelů je tu několik s tím, že většina z nich patří právě do hotelového řetězce „Jaz“. Čtyři nejbližší, tedy Jaz Lamaya, Jaz Samaya, nový hotel Jaz Maraya a Jaz Dar EL Madina tvoří spolu se Solayou pětici hotelů, o které se často mluví jako o Madinat Coraya. Je to areál pěti hotelů, které sdílí jednu vjezdovou security bránu i jeden velký společný akvapark.

O něco dále se pak nachází další hotely. Solymar Reef Marsa a Jaz Grand Marsa a na opačné straně zátoky Coraya to pak je Steigenberger Coraya Beach a Steigenberger Alaya.

Ačkoliv tu je hotelů poměrně dost, přílišného množství lidí se bát nemusíte. Oblast je relativně rozlehlá. Navíc díky koncentraci několika hotelů na jednom místě zde vznikla necelé 2 km dlouhá pobřežní promenáda – ideální na procházky i k poznávání ostatních resortů. Podobnou promenádu v Marsa Alam jinde nenajdete.

Solaya má ze všech zdejších hotelů polohu nejlepší.

A to jak z hlediska přístupu k pláži a zálivu, tak z hlediska těsné blízkosti místního akvaparku.

Jaz Solaya Resort

Jedná se o 5* resort, a byť možná ne zcela odpovídá 5* evropskému standardu, kvalitní hotel to rozhodně je. Ostatně to je vidět téměř na každém kroku i hned po příjezdu do hotelu.

Přikládám foto hlavního hotelového vstupu:

Vstup do hotelu Jaz Solaya

Areál hotelu

Vstup do hotelu je asi 70 metrů od hlavní vjezdové brány Madinat Coraya. Před vstupem do hlavní hotelové haly je krásná kašna, na zemi lesklá dlažba a kulisu dokresluje i zákoutí se zelení. Projdete hlavními prosklenými dveřmi a ocitnete se v prostoru recepce.

Ačkoliv se nejedná se o žádnou velkou halu, kterou má třeba Malikia, prostoru i míst k sezení na pohodlných světle šedivých sedačkách tu je dostatek. Vše je vkusně zařízeno a doplněno o zrcadla na stěnách. Hned po vstupu do haly vás uvítá příjemný detail nabídky ochucených vod (pomeranč nebo limetka). Recepce samotná je po levé straně. Po třech schodech lze sejít do návazné části vstupní haly, opět s pohovkami k sezení, kde je po pravé straně lobby bar. Odsud je již možné vyjít ven, nejprve ke stolkům schovaných ve stínu podloubí a dále k hlavním hotelovým bazénům.

Kašna těsně před vstupem:

Kašna před vstupem do hotelu

Interiér hotelového lobby:

Recepce a Lobby hotelu Solaya

Jaz Solaya má čtyři bazény, jeden z nich je určen těm nejmenším.

V hlavním prostoru jsou bazény dva, neustále plavčíkem hlídané. Jeden kruhovitého tvaru s průměrem zhruba 20 metrů, druhý, který je ve tvaru ledviny (cca 25 x 15 metrů), je k tomu prvnímu přimknutý. Bazény jsou 1,5 metru hluboké. Hned vedle nich je bazén dětský, dětské brouzdaliště opět ve tvaru kruhu s poloměrem cca 9 metrů a se dvěma malými skluzavkami. Po většinu roku je dětské brouzdaliště z velké své části zastřešené a tedy ve stínu. Od bazénů je vstup do hotelové posilovny. Není velká, ale myslím, že svému účelu plně dostačuje.

Další bazén (o rozměrech cca 22 x 10 metrů) je v zadní, novější části hotelu. U něho je větší klid, než u hlavních bazénů před hotelem.

Všechny bazény jsou v zimě vyhřívané. To je oproti mnohým jiným hotelům velká výhoda. V době mé návštěvy to bylo na příjemnou teplotu 27°C. Mimochodem nejen o teplotě bazénů, ale i o aktuální teplotě vzduchu a teplotě moře tu každý má dokonalý přehled. Vše ukazuje informativní cedule u hlavních hotelových bazénů, kde krom teplot vidíte i vlhkost vzduchu a sílu větru.

Hlavní bazén v hotelu Jaz Solaya
Pohled na bazény z druhé strany

Napříč areálem je plno pečlivě opečovávaných palem. Na žádné z nich jsem neviděl žádný suchý palmový list. Kolem některých jsou vysázené květiny. Všude jsou krásné zavlažované trávníky, zastřižené keře, kaktusy a další nejrůznější, často kvetoucí rostliny. Zahradníci se tu o vše neustále starají. Uvidíte je každý den.

Veškerý personál hotelu je přátelský a nápomocný. Od zahradníků a uklízečů až po hotelové manažery. Všichni se snaží a nevyžadují žádný bakšiš. Podobné chování se například v novém a jinak oblíbeném Albatros Sea World resortu moc nevidí. Jsou samozřejmě rádi, když něco dostanou, ale kvalitní služby a milé chování tu je na spropitném zcela nezávislé. V Egyptě poměrně nevídané.

Areál hotelu Jaz Solaya

Pokoje

Hotel je rozdělen do tří bloků.

První blok (pokoje 1000 a výše) je vlevo od recepce, vlevo od bazénů, a tím pádem malinko stranou, i když zas nejblíž k pláži. Druhý blok (pokoje 2000 a výše) je vpravo od recepce, vpravo od hlavních bazénů. Třetí blok (pokoje 3000 a výše) je za blokem č. 2, je novější a vystavěný kolem třetího ze zdejších bazénů.

Budovy jsou dvou až tří podlažní a všechny pokoje mají balkóny či terasy.

Hotel Jaz Solaya má celkem 307 pokojů. Většina z nich je dvoulůžkových, ale některé jsou i rodinného typu, které mohou využít 3 dospělí nebo rodina dvou dospělých a dvou dětí. Dále se pokoje liší výhledem (do zahrady, na bazén nebo na moře) a kvalitou, resp. vybaveností a velikostí. Možnosti tu jsou následující:

 • Superior (34 m2)
 • Rodinný (41 m2)
 • Superior Deluxe (41 m2)
 • Rodinný Deluxe (49 m2)

Klasické Superior a Rodinné pokoje jsou k dispozici, jak s výhledem do zahrady, tak s výhledem na bazén i s výhledem na moře. Tyto pokoje jsou ve starších blocích č. 1 a č. 2. Ačkoliv to jsou pokoje starší (hlavně co se staršího nábytku týče), dle mého názoru i tak plně odpovídají 4* standardu. Za mne v tomto směru spokojenost.

Prohlédněte si fotky obou typů pokojů

Pokoje Deluxe, ať už Superior nebo rodinné, jsou pokoje nové, v nové části hotelu. Jsou o něco větší a lépe, moderněji vybavené. Jejich nevýhodou pro někoho může být fakt, že nemají výhled na moře.

Postele jsou pohodlné, pokoje jsou denně uklízené (a je-li třeba, tak denně probíhá i výměna ručníků a osušek). Nechybí satelitní LCD TV s USB vstupem, individuálně ovládaná klimatizace, trezor, malá lednička, varná konvice, hrnky, káva, čaj i lahvovaná voda. Koupelny jsou se sprchovým koutem a vybavené koupelnovou kosmetikou i fénem. Údajně se na některých pokojích vyskytují problémy se špatně odtékající sprchou. Osobně jsem to nepozoroval, ale byl-li by to váš případ, doporučuji to hned oznámit na recepci a oni to budou řešit.

Výhled z bloku č. 2 do zadní části hotelu na nový bazén i blok č. 3:

Pohled z hotelového balkónu

Internetové připojení

Internet v hotelu Solaya k dispozici je.

Je zdarma, ale nefunguje ideálně. Zařízení se vám ne vždy k wifi síti připojí, internet je pomalejší a někdy vypadne. Zařízení se vám odpojí téměř vždy, když změníte lokalitu, když přejdete z budovy do budovy. Bohužel je tedy třeba opakovaně vyplňovat formulář tak, abyste se mohli znovu připojit.

K občasnému využívání internetu to plně dostačuje, byť to je někdy otravné. Výhodou je alespoň fakt, že wifi není omezeno jen na prostor recepce, ale je i v dalších místech, na druhou stranu, není zde zcela jistota, že bude fungovat i na pokoji. V některých funguje, v jiných nikoliv.

Kdo potřebuje stabilní připojení, nechť si raději vyřeší internet individuálně. Egyptská datová SIM karta nestojí tolik a ušetří vám starosti.

Osobně jsem čekal, že internet v hotelu Jaz Solaya bude fungovat lépe. Bohužel tomu tak nebylo, a tak má resort v tomto směru určitě co zlepšovat.

Stravování

Z hlediska stravování jsem v hotelu nepozoroval žádný problém. Možností je zde celá řada a v rámci all inclusive jsou dostupné v průběhu celého dne.

Safari, jak se jmenuje zdejší hlavní restaurace, má prostornou a elegantně zařízenou jídelnu. Je to místo, kde se servírují snídaně, obědy i večeře.

Snídaně jsou klasické, snídaňový výběr se nemění, je každý den stejný, ale široký. Vybere si každý. Namátkou např. palačinky, vafle, omelety, volská oka, míchaná vejce, sýry a salámy, nejrůznější pečivo včetně celozrnného, buchty, donuty, ovoce, zelenina i různé servírované nápoje. Ačkoliv výběr jídel podávaných přes oběd a k večeři není tak veliký (třeba se ve srovnání s novým hotelem Albatros Sea World), všechny pokrmy jsou chutné a výborně dochucené. Navíc se obměňují. Tedy, i když zvolíte delší pobyt, např. na 14 dní, není třeba mít obavy z toho, že budete nuceni jíst neustále to samé.

Naopak.

Večeře se střídají a každý den se objevují nové a nové pokrmy.

Často jsou k dispozici mořské plody, jindy podávají různé druhy grilovaného masa. Nechybí klasiky jako těstoviny nebo hranolky a vždy je možnost si dát i zeleninu upravenou na nejrůznější způsoby. Samozřejmostí je ovoce. A na své si zde přijdou i milovníci sushi. K tomu je široký výběr sladkých dortíků, vzhledově vypadají jako z cukrárny. Vše je přitom pečlivě popsáno tak, aby každý věděl, co si nabírá. Domnívám se, že se v hotelu dosyta nají i jakkoliv dietně omezený člověk.

Ovoce v restauraci Jaz Solaya

Během dne se můžete stravovat i mimo hlavní restauraci. Buď v baru u bazénu (Tropicana Beach & Pool Bar) nebo v baru v akvaparku nebo ve třech stáncích u pláže. V prvním stánku se podávají nápoje, v druhém jídlo a ve třetím sladkosti a zmrzliny. V barech a stáncích se pohodlně najíte – servírují tu polévky, těstoviny, tortilly, sendviče i menší, různě ochucené pizzy.

Nesmím opomenout ani Olivio u bazénu v nové části hotelu. Olivio je bar s občerstvením v přízemí, restaurace v patře a střešní bar na střeše, kde je možnost popíjet některý z večerních drinků. Alkoholické drinky nabízí i bar Savana v hlavním hotelovém lobby.

Omrzí-li vás přeci jen večeře v hlavní Safari restauraci, není problém využít i některou z A la Carte restaurací, které jsou k dispozici v rámci Madinat Coraya areálu:

 • Nino’s – italská restaruace
 • Momo – asijská restaurace plná pikantních pokrmů
 • Sofra – exotická restaurace zaměřená na orientální pokrmy

Všechny tři restaurace najdete na zdejším malém „náměstí“ před hlavním vchodem do hotelu Jaz Lamaya.

Stravování v hotelu Jaz Solaya je bezchybné. Nabyl jsem dojem, že zde není kladen důraz na to, aby všeho bylo spousty. To ostatně není potřeba. Naopak si dávají záležet na velkém, málo se opakujícím výběru pokrmů, z nichž je jeden chutnější než druhý. Číšníci jsou milý a pozorní a svým vystupováním jen umocňují perfektní dojem, jenž tu člověk při konzumaci má.

Pro vaši lepší představu přidávám ještě pár fotek, nabídku zeleniny, nabídku sushi a nabídku zákusků.

Zelenina
Výběr sushi
Dortíky

Akvapark Coraya

Hosté hotelu Jaz Solaya, stejně tak jako hosté další hotelů v areálu Madinat Coraya, mohou bezplatně využívat akvapark Coraya. Je hned vedle Solayi, stačí skutečně udělat jen pár kroků. Od hotelu ho dělí jen zdejší komunikace.

Pohled na akvapark směrem od vnitrozemí k moři. Na obrázku vlevo je vzpomínaná komunikace a hned za ní jsou vidět světle žluté budovy hotelu Jaz Solaya.

Akvapark Madinat Coraya

Je to velký akvapark s opravdu velkým počtem nejrůznějších tobogánů. Na většině z nich se jezdí buď na podložkách nebo v nafukovacích kruzích, v některých po jednom, v jiných po dvou ve dvoukruzích. Akvapark je ideální jak pro dospělé, tak pro děti. A to i pro ty nejmenších. Pro ně tu je mělký bazén s dvěma skluzavkami, dvěma malými tobogány a s červenou prolézačkou ve tvaru chobotnice uprostřed bazénu.

Park je otevřený denně od 10 do 17 hodin a v rámci areálu je k dispozici nejen WC, ale i bar s občerstvením, kde bez problému zaženete žízeň i hlad. Netřeba se tedy na jídlo či oběd vracet zpět do hotelu.

Tobogány u hotelu Jaz Solaya

Pláž u Jaz Solaya

Pláž, která lemuje pobřeží zdejšího zálivu, je přibližně 850 metrů dlouhá. Pláž je písečná a v závislosti na konkrétním místě široká 35 až 55 metrů. V celé její délce jsou lehátka s velkými slunečníky a proutěnými zábranami nejen proti větru, ale i z důvodu lepšího soukromí. Míst k ležení tu je dostatek. Vždy tu člověk volná lehátka najde, v kteroukoliv denní dobu.

Hotel Solaya má vůči pláži vůbec tu nejlepšího polohu.

Přístup do moře totiž není možný z celé délky pláže, nýbrž pouze z její střední části v centrální části zálivu. Důvodem jsou korály, které obě strany zálivu porůstají. Vstup přes korály tu je zakázaný. Vše je přitom jasně značeno a oblast, kam se nesmí, je z pláže ohraničena špagátem a z moře ohraničena na špagátu navázanými malými bójkami. Zatímco tedy přímo od jiných hotelů zde do moře nevlezete, tak od resortu Jaz Solaya to možné je. To je jeho další podstatná výhoda.

Vstup do moře je velmi pozvolný.

K tomu, aby si člověk dobře zaplaval, je dle aktuálního odlivu třeba jít mořem plus mínus 70 metrů daleko. Leckdo to může sice považovat na zápornou stránku, na druhou stranu na koupání pro malé děti to je ideální. Navíc ten, kdo se chce mělké vodě vyhnout, může po pláži dojít k nejbližšímu molu před sousední hotel Jaz Lamaya a ke vstupu do vody využít právě toto molo. Z pláže je vstup po písku, boty do vody tedy nejsou potřeba.

Tak jako o vše, tak i o pláž se tu starají. Je i během dne uklízena. Pláž je s obsluhou. Hned u pláže jsou sprchy i převlékárny. Vytknout lze snad jen trochu víc vzdálené WC.

Pláž u resortu Solaya
Slunečníky na pláži

Šnorchlování

Nezapomeňte si přibalit výbavu na šnorchlování.

Podmořský život v zálivu Coraya je pestrý, ostatně o tom svědčí i přítomnost potápěčského centra „Coraya Divers“ přímo na pláži mezi hotely Jaz Solaya a Jaz Lamaya. Vstoupit do moře můžete buďto přímo z pláže, kde po levé straně, ale hlavně po straně pravé se po pár metrech začínají objevovat první korály. Nejprve menší, dále i větší. Doporučuji ale přístup hlavně z mola. Snadno se tak dostane k těm největším korálům. Je potřeba počítat s hloubkou, ale na ni si člověk zvykne.

Ačkoliv se tu přímo nad korály nesmí, plavat i pozorovat je můžete z těsné blízkosti.

Moje zkušenost s potápěním v zálivu Coraya je dvojí. Nejdříve bylo krom korálů v moři k vidění jen pár rybek. Po několika dnech se to však z ničeho nic otočilo. Ryb bylo v moři mnohem víc, vidět byly trnuchy, murény, karety a dokonce i delfíni. Je pravda, že 100% jistotu perfektně bohatého moře dává spíš záliv Marsa Mubarak či hotely jakou jsou Malikia nebo Shams Alam. Na druhou stranu jsem se osobně přesvědčil, že i záliv Coraya má stále pro potápěče co nabídnout a že i zde se běžně želvy vyskytují.

Pohled na korály z mola:

Potápění v zálivu Coraya

Moje tipy na podobné resorty

Resort hodnotím na výbornou. Hotel Jaz Solaya perfektně kombinuje kvalitní služby s krásnou pláží i dobrým šnorchlováním. Za mne ho mohu s klidným svědomím doporučit. Zkontrolujte aktuální nabídku zájezdů do hotelu Jaz Solaya, ať víte, jak se zde pobyt cenově pohybuje ve vašem termínu.

Samozřejmě se může stát, že resort bude obsazen. Pak doporučuji mrknout na jiné, podobně kvalitní hotely, které v Marsa Alam jsou. Za mě to je především:

 • Hilton Nubian Resort – kvalitní hotel u zálivu Abu Dabbab, který je svými podmínkami na šnorchlování vyhlášený
 • Jaz Lamaya – sousední hotel s rovněž dobrými službami, hned u mola, naopak dále od přímého vstupu z pláže do moře
 • Iberotel Costa Mares – krásný nový hotelu u pláže a zálivu Marsa Mubarak
 • Jaz Maraya – nový a osobně bych řekl, že ještě kvalitnější resort, než-li Solaya

Pěvně věřím, že jste se v rámci této recenze Jaz Solaya o hotelu dozvěděli užitečné informace, které vám pomohou se rozhodnout, zda zvolit právě tento resort nebo naopak upřednostnit některý jiný. Jak jsem v textu několikrát zmínil, hotel je vhodný i pro rodiny s dětmi. Nabízí rodinné pokoje, dětská hřiště, brouzdaliště, písečnou pláž a samozřejmě v neposlední řadě velký akvapark. Spokojen zde bude i ten, kdo si potrpí na kvalitní a vkusně servírovanou stravu. Pokud žádáte i nové vybavené pokoje, doporučuji vybírat z deluxe varianty pokojů nebo zvolit hotel novější, například Iberotel Costa Mares. Za pobyt v něm však zaplatíte více, než v případě Jaz Solaya.

Diskuze k článku

Diskuze k recenzi
Nejnovější komentáře ▾
 • Dobrý den Lukáši, přemýšlíme o Jaz Solaya. Odlet zhruba za 2 týdny. Jedeme s dětmi, 11 a 13 let. Co krom akvaparku pro ně prosím hotel nabízí?

  • Dobrý den Eliško, namátkou třeba ping pong, stolní fotbal, zastřešené hřiště u pláže nebo hřiště na beach volejbal. Váš termín vypadá slušně, vychází to aktuálně na 14 030 Kč za dospělého, což není za týdenní pobyt v hotelu typu Jaz Solaya vůbec špatná cena. Naopak.

 • Děkuji za tak konkrétní recenzi. Mám dotaz k posilovně. Jaké tu je v posilovně vybavení?

  • Dobrý den Vlasto, posilovna tu je menší. Hodně činek, jeden rotoped, dva běhací pásy, jeden chodící (šlapací) stroj a jeden velký posilovací stroj se čtyřmi stanovišti.

Přidat komentář