PruvodceEgyptem.cz » Marsa Alam » Shams Alam Beach Resort

Shams Alam Beach Resort

Napsal:   |   Naposledy aktualizováno:   |   6 minut čtení

Hotelu Shams Alam Beach Resort nejenže láká na prvotřídní šnorchlování, ale i na některé cenově zajímavé pobyty, jakým je třeba i tento s all inclusive za 9 790 Kč. Recenze hotelu Shams Alam Beach Resort je zde pro všechny, kteří zde dovolenou zvažují, ale i pro ty, kteří mají již pobyt zajištěný a v nadcházejících dnech sem zamíří.

Recenzi jsem sepsal čistě na základě svých vlastních zkušeností s hotelem.

Povím, kterým pokojům je vhodné se vyvarovat z důvodu jejich blízkosti ke kuchyni a jídelně. Podrobně popíši pláž i zdejší podmínky na šnorchlování včetně toho, co všechno je zde možné pod vodou spatřit. A detailně nastíním, co můžete od hotelu očekávat.

Věnovat se budu jak jeho kladným, tak jeho záporným stránkám.

Obsah recenze Shams Alam:

Jestliže jste hotel už navštívili, pravděpodobně vám tato recenze nic moc nového nepřinese. Pokud se sem plánujete vrátit, možná oceníte přehled aktuálně dostupných zájezdů. Já v případě Shams Alam resortu kontroluji zejména tuto nabídku:

Shams Alam: dovolená na 8 dní s all inclusive od 9 310 Kč

Toho, kdo zde ještě nebyl, nabádám přinejmenším k letmému přečtení této mé poněkud obsáhlé recenze. Věřím, že tak o resortu získáte nezkreslenou, reálnou představu. Dovolte mi vám hotel představit přesně tak, jaký dojem na mne udělal.

Nejprve pár fotek:

Hotel Shams Alam Beach Resort

Shams Alam Beach Resort je jedním z vůbec nejjižněji položených egyptských hotelů v regionu Marsa Alam. Už jenom proto jako první věc, kterou by měl každý udělat, pokud jste tak již neučinili, je se podívat na hotel na mapě, a získat tak alespoň hrubou představu o tom, v jaké části pobřeží se nachází.

Zobrazit Shams Alam Beach na mapě

Leží 120 km jižně od letiště v Marsa Alam, je tedy potřeba počítat s tím, že transfer z letiště trvá přibližně 2 hodiny. Jeho odlehlost je na jednu stranu jeho nevýhodou, cesta z letiště je dlouhá a po nočním letu dost únavná, na stranu druhou, jak hned ukáži, je však i jeho bezkonkurenční výhodou. S jeho polohou doporučuji kalkulovat i v případě, že máte zájem o absolvování některých výletů. Kupříkladu pokud byste chtěli odsud absolvovat výlet do Luxoru, strávíte na cestě tam a zpět celkem 14 hodin. Což není zrovna málo.

Výhodou je fakt, že se hotel nachází na hranici národního parku Wadi El Gemal. Je to chráněná pobřežní oblast, a i proto je u Shams Alam tak bohatý podmořský život, který mu jiné hotely mohou jenom závidět.

Hotel je starší a poměrně malý, při nejmenším ve srovnání s jinými hotely v Marse. Má celkem 160 pokojů. Je proto klidný, a to i při plné obsazenosti v hlavní sezóně.

Areál hotelu

V centrální části hotelu se nachází recepce, několik obchůdků a jídelna s kuchyní. Před budovami směrem k moři je bazén. Nečekejte žádný velký bazén. Ten zdejší, ve tvaru ledviny, má cca 25 metrů na délku a ve svém nejširším místě cca 10 metrů na délku. Tobogány či menší vodní skluzavky tu žádné nejsou.

Hotel má perfektně vybavené windsurfing centrum a také dive centrum. Obojí přímo na pláži.

Budov nebo chcete-li jednotlivých bloků, v nichž se nachází pokoje, je zde celkem deset. Jedná se o dvoupodlažní budovy (přízemí a první patro), z nichž pět je situováno vpravo od bazénu (jižně od hlavní budovy) a dalších pět vlevo od bazénu (severně od hlavní budovy hotelu).

Pokoje

Všechny zdejší pokoje, ať už ty v přízemí nebo v prvních patrech, jsou orientované směrem na východ, tedy všechny mají alespoň částečný výhled na moře. Pokoje jsou poměrně prostorné, typicky s takovým zajímavě klenutým cihlovým stropem a jsou dvojího typu:

 • standardní
 • superior

Standardní jsou ty původní, nejsou renovované a nacházejí se v pěti blocích vlevo od bazénu. Na vybavení pokojů i jejich koupelen je znát opotřebení. Lednička málo chladí, klimatizace málo klimatizuje, apod. Nicméně můj názor je takový, že pro průměrně náročného hosta, který stejně většinu času tráví na pláži, jsou dostačující. Pokud jste náročnější, pak doporučuji zvážit příplatek za superior pokoj. Ty se nachází v pravé, superior části hotelu. Superior pokoje jsou rekonstruované a mají novější vybavení.

Prohlédněte si fotky obou typů pokojů

Superior pokoj buď můžete zarezervovat rovnou nebo je typicky možné si za něj připlatit i až na místě, často vám to recepční sám nabídne, upgrade vyjde na 40 eur na týden. Ať už zvolíte kterýkoliv, na pláž to je odkudkoliv skutečně blízko. Z těch nejbližších pokojů je to asi 70 metrů, z těch vzdálenějších pak 100 metrů daleko.

Pozor na blok 600, který je nejbližším blokem standardních pokojů k bazénu. Budova je hned vedle kuchyně a jídelny, a v pokojích č. 601 – 617 tak je slyšet téměř stále běžící digestoř i hluk z jídelny. Pokud budete mít možnost, doporučuji se tomuto bloku vyhnout.

Internetové připojení

S internetem zde nepočítejte.

Připojení zdarma dostupné na pokojích není v Marsa Alam dostupné téměř v žádné resortu, standardem však bývá alespoň připojení v lobby hotelu. V Shams Alam nikoliv. Wifi zde není zdarma ani na recepci. Je možné zakoupit připojení na recepci, v době mé poslední návštěvy byly 4 hodiny wifi za 12 USD. Bohužel nejen z mé zkušenosti vím, že ani toto placené připojení není spolehlivé. Buď funguje špatně nebo se nepřipojíte vůbec.

V případě Shams Alam resortu tak jednoznačně doporučuji pořídit egyptskou datovou SIM kartu.

Stravování

Stravování tu je na dobré úrovni a výběr jídel je relativně široký. Od hotelu podobné velikosti bych to popravdě moc nečekal. O to milejší to je překvapení. Je sice pravda, že obecně jídelna jako taková působí spíše stroze než nějakým honosným dojmem jako v Iberotel Costa Mares. To ale snad ani nikdo od egyptského 4* hotelu čekat nemůže. Jídlo však hodnotím bez problémově.

Kuřecí i hovězí. Každý den tu najdete vše. K tomu široká paleta mořských plodů. Jako přílohy typicky rýže, saláty a brambory. Vaří dobré polévky, většinou zeleninové. K tomu je vždy k dispozici dostatek zeleniny, ovoce i sladkých dezertů. Na stolech je pro vás vždy připravena balená voda. Zkrátka v tomto směru není moc co vytknout.

Číšníci i barmani jsou snaživí a je z nich cítit, že jim na pohodlí hostů opravdu záleží. Ne v každém resortu je tohle samozřejmost.

Na pláži je bar, kde připravují mimo jiného i čerstvou pizzu, typicky s česnekem.

Co se týká nápojů, tak jsou chladné, ale ne nepříjemně ledové. Balené vody (0,5 l) dostáváte jak k obědům, tak večeřím. Džusy čepované na barech jsou krabicové, netřeba tak mít obavy z nějakých střevních potíží. K tomu k dispozici dobrá káva i celkem slušné pivo Stella.

Pláž u Shams Alam

Pláž je písečná, zhruba 800 metrů dlouhá. Hotelové slunečníky a lehátka s větrolamy jsou přímo před hotelem rozprostřeny na délce cca 200 metrů. Nejsou nijak naskládané na sobě jako i mnohých jiných hotelů, takže za mě bez problému. Zároveň přímo na pláži jsou mezi jednotlivými slunečníky vysázené opečovávané keře, působí to pěkně a moc často se to nevidí.

V části pláže, kde jsou slunečníky, moře do pobřeží vykusuje takový malý záliv, do kterého je vstup z pláže tak akorát pozvolný a po písku. Odliv na rozdíl od jiných hotelů v Egyptě u resortu Shams Alam nijak koupání neznepříjemňuje. Žádná velká mělčina se tu při odlivu nevytváří.

Shams Alam Beach Resort, Marsa Alam

V jižní části pláže je k dispozici i 120 metrů dlouhé molo. Ne že by zde byla nutnost ho jakkoli využívat, ale usnadňuje vstup přímo do hlubší vody mezi korály. Korálů tu je nespočet, lemují jak levou, tak pravou část zálivu, a táhnou se rovněž dále podél pobřeží.

Šnorchlování

Podmořský svět je tu kapitola sama pro sebe. Je to právě podmořský svět, díky kterému je Shams Alam Beach Resort tak oblíbeným místem.

Lepší lokalita na potápění se hledá těžko. Snad jen Wady Lahmy Azur Resort, který je ovšem ještě o dalších 60 km jižněji.

Korály tu jsou opravdu pěkné. Některé přímo před hotelovou částí pláže, další a větší pak u po obou stranách mola před potápěčským centrem. Nejhezčí korály jsou pak mezi Shams Alam zátokou a hotelem Gorgonia Beach Resort, který se odsud nachází asi 2 km severně po pobřeží. Šnorchl mezi těmito hotely u hlavní korálové stěny je ale už pro zdatnější a lepší je cestu absolvovat v opačném směru, tedy do moře vlézt u Gorgonie a šnorchlovat s proudem zpět k Shams Alam.

Mimo korálů a mimo desítek druhů různě velikých rybek se tu vyskytují trnuchy, rejnoci a želvy. Často lze pozorovat ne jednu, ale hned několik želv zároveň. Navíc tu připlouvají poměrně blízko k břehu, do míst, kde není víc jak metrová hloubka! Zároveň je to místo s poměrně reálnou šancí na to spatřit mořskou krávu – dugonga. Jak jsem již řekl, na pláži je potápěčské centrum, plně vybavené a s příjemnou obsluhou. Jsou vás schopni lodí zavést i na 7 km vzdálené ostrovy, jež jsou již součástí Wadi el Gemal národního parku.

Želva u písečného dna:

Potápění u Shams Alam Beach Resort

Korály a plno nejrůznějších ryb v jejich blízkosti:

Korály při šnorchlování z zátoce Shams Alam

Moje tipy na podobné resorty

Pokud se zdá být ve vašem termínu Shams Alam Beach Resort obsazen, doporučuji se ujistit, že jste zkontrolovali i tuto nabídku zájezdů do Shams Alam.

Pokud ani tam neuspějete, mrkněte na některý z dalších hotelů. Je na jednu stranu pravda, že stejný resort jako Shams Alam se hledá těžko, nicméně podobný najít lze. Za mě to je především:

 • Gorgonia Beach (2 km od Shams Alam, rovněž velmi pěkný šnorchl, ale větší hotel)
 • Wady Lahmy Resort (podobná velikost hotel, krásný korál, ovšem ještě odlehlejší lokalita)
 • Fantazia Resort (pěkný hotel, 20 km severně od Shams Alam, akorát se zde hodí boty do vody, kvůli vstupu do moře)
 • Aurora Bay (dobrý záliv, písečný vstup do vody, korál hned vpravo od pláže)

Co se týká hotelu Shams Alam Beach Resort, osobně ho hodnotím velmi pozitivně a to i přesto, že se jedná o starší hotel. Věřím, že pro vás byla tato recenze Shams Alam přínosem a že nyní máte jasněji v tom, zda je pro vás Shams Alam Beach Resort vhodnou volbou či nikoliv.

Diskuze k článku

Diskuze k recenzi
Nejnovější komentáře ▾
 • Děkuji za tak podrobnou recenzi. Rádi bychom sem vyrazili za cca 14 dní. Doporučujete čekat na last minute nebo raději rezervovat už teď?

  • Dobrý den Honzo, osobně bych příliš už neváhal. Resort není velký, navíc je v těchto dnech i kapacita letadel dost vyprodaná. Aktuálně ve vašem termínu Shams Alam za 12 730 Kč / osoba. Ano, teoreticky to může jít o něco níž, ale také to nemusí být vůbec.

 • Dobrý den, v Egyptě je plno toulavých psů, jak je to prosím u Shams Alam? Chceme jet 2 dospělí + syn (10 let) na týden. Plus mínus v termínu od Cena dovolené zatím dost vysoká, přes 45 000 Kč. Máte tip, kam se podívat, kde ceny sledovat? Děkuji.

  • Dobrý den Jitko, psů i koček je v areálu i jeho okolí celkem dost. Osobně jsem ale neměl pocit, že by byli nějací nebezpeční. Co se týká zájezdu od , mrkněte se sem. Dnes tam vidím pobyt na 8 dní za 12 617 Kč. Cenu za syna jsem neprověřoval, standardě to bývá za zhruba 55% sumu.

Přidat komentář