Délka letu do Egypta

Napsal:   |   Naposledy aktualizováno:   |   Komentáře: 0

Letiště v Egyptě, to jsou destinace, kam se z ČR létá prakticky neustále, každý den. Jak dlouho trvá let do Egypta je tak celkem logická otázka, která mnohé zajímá. Délka letu do Egypta činí většinou přibližně 4 hodiny.

Na čem doba letu do Egypta závisí?

Dovolená v Egyptě: Marsa Alam v TOP 4* hotelu za 10 330 Kč

 

V kterých časech se nejčastěji z Prahy, ale i z jiných českých letišť, do Egypta létá? Jak se liší doba letu do Hurghady a Marsa Alam? A jak je to vlastně s lety přes Sinajský poloostrov, jehož území dlouhodobě patří k nebezpečným regionům v Egyptě?

Mimo odpovědi na tyto otázky ukáži na mapě konkrétní trasy letů do Egypta a přesně řeknu, na čem volba trati vždy závisí.

Doba letu do Egypta

Základní představu o délce letu lze vyčíst z letových řádů. Můžeme si to uvést na příkladu linky Praha – Hurghada a zpět:

  • Doba letu do Egypta (z Prahy do Hurghady) – 4 hodiny 15 minut
  • Doba letu z Egypta (z Hurghady do Prahy) – 4 hodiny 35 minut

Tyto časy jsou ale jen orientační a vůči skutečné době letu nadsazené. Je to jednak kvůli tomu, aby v reálu, pokud dojde k nějakému zpoždění, bylo pravděpodobnější přiletět do destinaci na čas. Dalším důvodem je skutečnost, že tyto hodnoty vychází spíše z konzervativnějších povětrnostních podmínek a navíc zahrnují i časy pojíždění na letištích.

Ještě o něco oblíbenější než Hurghada je dovolená v Marsa Alam, uvádím proto i časy letů do Marsa Alam:

  • z Prahy do Marsa Alam: 4 hodiny 30 minut
  • z Marsa Alam do Prahy: 4 hodiny 40 minut

Než přejdu k tomu, jak dlouho trvá let v reálu, ještě pár informací k tomu, kdy se do Egypta létá. Upozorňuji na to, že, rozhodnete-li se pro dovolenou u teplého Rudého moře, je poměrně vysoká pravděpodobnost toho, že cestu absolvujete v noci. Noční lety do Egypta jsou časté, zejména při odletech z Prahy, v některých případech i z Brna. Letové řády jsou tak zkrátka stavěné, je proto potřeba s tím počítat. Je typické, že většina odletů z Prahy do Egypta se uskuteční mezi půlnocí a druhou hodinou ranní. V letní sezóně přitom není výjimkou, že v danou dobu odlétá 6 různých spojů.

S nočními lety jsou spjaté i brzké přílety do Egypta. S přihlédnutím k tomu, že let ve skutečnosti trvá o něco méně, než říká letový řád, se obvykle do Hurghady či Marsa Alam přilétá mezi 4 a 6 hodinou ranní místního času (zde jen doplňuji, že čas v Egyptě je v létě shodný s časem v ČR). Brzké přílety v některých hotelech komplikuje ubytování, kdy jsou lidé nuceni na pokoje nebo dokonce i na možnost občerstvení čekat až do brzkého odpoledne. Děje se to často, byť to vždy záleží hotel od hotelu.

Skutečná délka letu

Dobu letu ovlivňuje mnoho faktorů. Mezi ty nejzákladnější patří délka trasy letu, povětrnostní situace, typ letadla, zvolený režim letu, ale také finální trasování letu řízením letového provozu.

Lety se standardně plánují tou nejekonomičtější variantou, zhruba 5 až 3 hodiny před plánovaným odletem. Tedy o tom, kudy let ve skutečnosti poletí, bývá 3 hodiny před letem již rozhodnuto.

Při letech do Egypta se běžně používá některá z těchto leteckých tratí:

Délka letu do Egypta

Jsou to tratě Praha – Hurghada. Nebudu zacházet do podrobností, jen pro zajímavost uvedu pár detailů o té nejzápadnější, červeně vyznačené variantě:

  • vede přes tyto body: VOZ Z21 PISAM DCT PETOV DCT LURID DCT PETAK DCT DIMIS UL604 SALUN Q680 DBA M872 HGD
  • je dlouhá 1 754 námořních mil, tj. 3 248 km
  • doba letu při plné obsazenosti Boeingu 737-800 v době psaní tohoto článku činila 3 hodiny 35 minut

Podotýkám, že zrovna tou dobou panovaly velmi příznivé povětrnostní podmínky, díky kterým vycházel čas celkem výjimečně krátký. Let v ten samý čas po nejvýchodnější trase o délce 1 776 námořních mil by trval přesně 4 hodiny.

Upozorňuji, že ona nejekonomičtější varianta nutně nemusí znamenat nejkratší délku letu ani nejkratší dobu letu. Faktor větru může působit tak, že je výhodnější zvolit jinou, na vzdálenost delší trasu, jež je tzv. „více po větru“. Čím je let delší, tím to hraje větší roli. Perfektním příkladem je délka letu do Ománu, někdy se vyplatí letět přes Írán, jindy naopak hodně jihem přes Egypt.

Jsou to právě tyto nejrůznější proměnné, díky kterým neexistuje jedna optimální trať. Dobu letu podstatně ovlivňují právě ony aktuální podmínky, které se vždy berou v úvahu.

Jak dlouho se letí do Egypta?

Letiště Marsa Alam je od Hurghady vzdušnou čarou vzdálené 200 km. Z hlediska doby letu to nepředstavuje žádný veliký rozdíl.

V reálu jsou lety do Marsa Alam o cca 20 minut delší než do Hurghady.

Při letech do těchto dvou destinací prakticky neexistují rozdíly v trasách. Tím naznačuji fakt, že lety do Marsa Alam jsou operovány po stejných tratích jako lety do Hurghady (viz výše uváděná mapa). Letíte-li tedy na dovolenou do Marsa Alam, budete přelétat Hurghadu a pokračovat po trase „HGD V730 MAK“ dalších 20 minut na jih.

Co se týká letů do letovisek na Sinajském poloostrově, do Sharm el Sheikhu nebo do Taby, rozdíly v časech ve srovnání s Hurghadou jsou minimální. Odlišnost je pouze v tom, že při těchto letech optimálněji obvykle vychází střední nebo východní varianty (přes Řecko či Turecko), naopak ty západní se nepoužívají.

Severní část Sinajského poloostrova je dlouhodobě z pohledu letectví vyhodnocována za nebezpečnou. Bylo to ostatně právě tady, kde se v říjnu 2015 zřítil let mířící ze Sharm el Sheikhu do ruského Petrohradu (viz wiki). Připojuji obrázek mapy s vyznačenými příletovými trasami do Sharm el Sheikhu (černé) a Taby (červená).

Egypt doba letu

Jak je z mapy vidět, lety do Taby se severní části Sinaje zcela vyhýbají, oblétávají ji.

Byť délka letu do Egypta nepatří k těm nejdelším, lze říct, že to je taková středně vzdálená destinace, noční lety jsou dost únavné a vyčerpávající. Je proto na místě pečlivě zvážit, zda stojí za to cestu absolvovat s malými dětmi. Kór o letních prázdninách, kdy je v Egyptě horké počasí. Na druhou stranu doba letu do Hurghady ani do Marsa Alam, která obvykle zabere 4 hodiny, není nic, co by mělo od návštěvy Egypta a jeho pestrého pobřeží Rudého moře odradit.

Diskuze k článku

Akční zájezdy