Počasí Egypt prosinec

Napsal:   |   Naposledy aktualizováno:   |   Komentáře: 5

Dovolená v Egyptě v prosinci je vyhledávanou možností, kterou si řada Čechů na konci roku nedokáže odpustit. Egypt je oblíbený celoročně, prosinec nevyjímaje. Velkou zásluhu na tom má teplé počasí v Egyptě, které zde v prosinci panuje. Teploty se pohybují v rozmezí od 20°C do 26°C. V zemi faraónů tak vládne i na Vánoce příjemné teplo.

Jak teplé je moře? A které regiony jsou v Egyptě v prosinci ty nejlepší?

Obsah článku:

Oblíbené jsou jak předvánoční termíny, na něž obvykle není problém zarezervovat týdenní dovolenou poměrně lacině, viz např. tato all inclusive nabídka za 10 030 Kč, tak především zájezdy na období vánočních svátků a na přelom roku. Konec prosince pak logicky bývá výrazně dražší.

Doporučuji volit zálivy (jsou teplejší, mají písečnými vstupy a zároveň v nich za větrnějšího počasí nebývá omezené koupání). U takového zálivu je situovaný třeba oblíbený hotel Malikia s pobyty od 11 760 Kč. Dobrá je také o něco jižněji položená zátoka Brayka, u které je možné volit ubytování v hotelu Brayka Bay, popřípadě v sousedním resortu Royal Brayka.

Počasí prosinec

Základní rysy počasí v Egyptě přetrvávají i v zimě. Zcela totiž dominují jasné a slunečné dny. Oblačnost je v Egyptě, a zejména pak v regionech u Rudého moře, velmi ojedinělá. Pokud se nějaká přeci jen vyskytne, typicky se jedná o vysokou oblačnost, která průniku slunečních paprsků k zemskému povrchu příliš nebrání. Spíš než s mraky se v Egyptě v prosinci lze setkat s různými zákaly a mlhami. Zkrátka se sníženou viditelností, která však nutně nemusí být vyvolána vzedmutým pískem z okolních pouští. Prachové a písečné bouře se rovněž vyskytují (zhruba 1x do měsíce). V prosinci 2019 jedna taková shodou okolností nastala přímo na vánoční svátky (25.12.).

Teplejší je první polovina měsíce:

 • max. teplota přes den: 24°C až 28°C
 • min. teplota v noci: 14°C až 18°C

Vánoce včetně přelom roku jsou typicky teplotně chladnější:

 • max. teplota přes den: 21°C až 25°C
 • min. teplota v noci: 10°C až 15°C

Teplota je nejnižší vždy mezi 5. a 7. hodinou ranní. Po východu slunce strmě stoupá, kulminuje okolo 15:00, aby následně mohla opět pozvolna klesat k ranním minimům.

Pro Marsa Alam typický prosincový teplotní vývoj v rámci jednoho dne znázorňuje tento graf:

Prosinec počasí v Egyptě

V Hurghadě v první polovině prosince 2022 stoupala teplota několikrát dokonce k 28°C. Stejně teplý byl i Silvestr v roce 2021. Poměrně teplý byl i závěr roku 2023, na začátku prosince v Hurghadě teplota stoupala k 31°C a čtyři dny před Vánoci bylo v odpoledních hodinách zaznamenáno 29°C.

V prosinci neprší!

Zanedbatelné a často nulové srážkové úhrny jsou velkou předností dovolené v Egyptě a ne jinak tomu je v prosinci. Zatímco v destinacích se středomořským typem klimatu je zimní období většinou na srážky velmi bohaté, egyptské destinace jsou zcela odlišné. Záruka toho, že vám zde nebude pršet je v Hurghadě nebo Marsa Alam dokonce ještě větší než v prosinci v Emirátech, kde se běžně srážky vyskytnou 2x až 3x do měsíce.

Teplota moře

Prosinec je z hlediska teploty moře tím nejideálnějším zimním měsícem, kdy do Egypta vyrazit. Teplota moře v Egyptě v prosinci je srovnatelná s obdobím první poloviny května.

Koupat se dá bez problému.

Napříč regiony (ať už je to Sharm el-Sheik, Hurghada nebo Marsa Alam) se teplota vody na konci roku liší jen minimálně a standardně se pohybuje v rozmezí od 24°C do 25°C.

Koho zajímá aktuální teplota moře, nechť se podívá na tuto aktualizovanou teplotní mapu.

Velké bazény, supr pokoje, kvalitní jídlo, dlouhá pláž a několikero perfektních lagun vhodných nejen na šnorchlování, ale také plavání. Recenze hotelu Fantazia pravděpodobně i vás přesvědčí, že bude tento resort i pro vás při vašem dalším pobytu v Marsa Alam jasnou volbou.

Prosinec 2024 – východ a západ slunce

Tak jako u nás, i v Egyptě je prosinec měsícem s nejkratší délkou dne. Časy jednotlivých východů a západů slunce se však liší. V prosinci 2023 to bude v místech egyptského pobřeží Rudého moře vypadat následovně:

 •   1.12.   >>   východ v 6:05   |   západ v 16:50   |   délka dne 10:42
 • 10.12.   >>   východ v 6:14   |   západ v 16:51   |   délka dne 10:37
 • 21.12.   >>   východ v 6:21   |   západ v 16:56   |   délka dne 10:35
 • 25.12.   >>   východ v 6:23   |   západ v 16:58   |   délka dne 10:35
 • 31.12.   >>   východ v 6:25   |   západ v 17:01   |   délka dne 10:37

21. prosince 2024 nastane zimní slunovrat, datum, kdy bude nejkratší den (ve smyslu času mezi východem a západem slunce). Délka dne bude v Marsa Alam činit přesně 10 hodin 34 minut 49 sekund. Následující 22. prosinec bude mít den již o 1 sekundu delší.

Aktuální předpověď počasí

Předpověď počasí bude zajímat zejména ty, kteří plánují odjezd na dovolenou do Egypta v následujících dnech. Připojuji proto aktuální výhledy jak pro Hurghadu, tak pro Marsa Alam.

Předpověď počasí Hurghada:

 

Předpověď počasí Marsa Alam:

Dovolená v prosinci aneb Kam je nejlepší jet

Ať už plánujete vyrazit před Vánoci, na vánoční svátky nebo uvažujete o oslavě Silvestra v Egyptě, počasí v prosinci zde dovolené u moře přeje. Nečekejte sice žádná vedra, ale na příjemné letní teploty okolo 25°C se rozhodně těšit můžete.

Zatímco v lednu nebo v únoru, kdy je chladněji, je vhodné v každém případě volit co možná nejjižněji položené egyptské regiony, pro prosinec toto platí pouze částečně. Místy jako je Shams Alam, Marsa Alam, El Quseir sice jednoznačně nic nezkazíte, nicméně „čím víc na jih, tím tepleji“ v Egyptě v prosinci 100% neplatí. Pro příklady přitom není nutné chodit daleko. V prosinci 2019 byla v Hurghadě naměřená nejvyšší teplota rovna 28°C, zatímco o 200 km jižněji v Marsa Alam „pouze“ 27°C.

Demonstruji tím dvě věci.

Za prvé skutečnost, že teplotní rozdíly bývají minimální a pocitově nerozeznatelné. Za druhé lze tak bez problému volit i oblast Hurghady, tedy buď Hurghadu samotnou nebo jižnější regiony jako je Makadi Bay s oblíbeným resortem Sunrise Royal Makadi, Soma Bay nebo Safaga.

Egypt v prosinci je pro dovolenou u moře na konci roku suverénně nejlevnější a zároveň nejbližší destinací. Vzdálenostně dostupnými alternativami k Egyptu jsou Kapverdské ostrovy nebo dovolená u Perského zálivu, kde je teplotní ráz počasí v prosinci podobný. Z hlediska cen však tyto destinace Egyptu nemohou konkurovat.

Diskuze k článku

Počet komentářů: 5
 • Dobry den Lukasi, i tak dekuji….Jana

 • DOBRÝ DEN LUKÁŠI, NETUŠÍTE JAK SE NEJLÉPE A NEJLEVNĚJI DOSTAT V PROSINCI Z HURGHADY DO SHARM EL SHEIKHU?
  NA WEBU JSOU NABÍDKY LODÍ POMĚRNĚ DRAHÉ.
  DĚKUJI JANA

  • Dobrý den Jano, s tímhle nemám zkušenosti 🙁

 • Hezký den. Mám dotaz. Na vánoce je lepší Marsa alam nebo Hurgada. Hlavně ohledně větru.

  • Dobrý den Radmilo, máte-li z větru obavy, pak doporučuji volit nějaký záliv, ať už v oblasti Hurghady (např. Makadi Bay) nebo v Marsa Alam (Coraya, Abu Dabbab, Brayka Bay,…).

Akční zájezdy