Počasí Egypt říjen

Napsal:   |   Naposledy aktualizováno:   |   Komentáře: 0

Že by byl říjen v Egyptě na dovolenou nevhodný se říci nedá. Naopak! Na celém egyptské pobřeží Rudého moře panují stále velmi vysoké teploty. Počasí v říjnu v Egyptě má ryze letní charakter. Teplota vzduchu se pohybuje kolem 37°C a typická je i jasná obloha.

Na dovolenou u moře ideální podmínky!

Takto zkraje podzimu jsou většinou k dispozici i některé cenově atraktivní zájezdy, jak do Hurghady, tak do Marsa Alam. Pobyty v hotelu Aurora Bay začínají na 11 030 Kč, přitom se jedná o slušný resort v Marsa Alam, který je umístěný u TOP zálivu. Typicky ještě levněji vychází Hurghada, příkladem je tato dovolená v Hurghadě s all inclusive za 10 390 Kč – podobné ceny jsou celkem běžné, zejména pak dostupné na polovinu října. Upozorňuji však, že na konci měsíce, tedy v době podzimních prázdnin, s příliš nízkými cenami počítat nelze.

Jakých maxim dosahují teploty v říjnu v odpoledních hodinách? Lze čekat nějaký déšť? A jak teplé je vlastně moře?

Stručný obsah článku:

Počasí říjen

V prvé řadě je dobré vědět, že v říjnu se zde není třeba bát žádných velkých výkyvů či zvratů. Ráz počasí i ráz teplot vzduchu je na rozdíl od počasí v Egyptě v březnu hodně ustálený. Jednotlivé po sobě jdoucí dny se tak v těchto ohledech liší jen minimálně.

Jak již bylo uvedeno v úvodu, říjen je v Egyptě velmi teplý!

Na to pozor!

V některých dnech teplota celkem bez problému stoupá i nad 40°C. Teplota vzduchu rovna 41°C nebo 42°C není zejména na začátku měsíce vůbec nijak výjimečná! Byť se to na první pohled může zdát, tak dovolená v Egyptě v říjnu právě z těchto důvodů určitě není vhodná pro někoho, kdo podobná vedra hůře snáší.

Pro říjen typický vývoj teploty vzduchu v průběhu jednoho dne odpovídá této křivce:

Říjen počasí Egypt
Teploty v říjnu v Marsa Alam

Data jsou pro Marsa Alam a graf ukazuje den, jež je obvykle charakteristický pro období mezi 15. a 20. říjnem.

Typické teplotní intervaly pro Marsa Alam jsou:

  • denní maxima: 32°C až 42°C
  • noční minima: 19°C až 27°C

Jinými slovy v některých dnech, především na začátku října teplota v noci neklesá pod 27°C. „Chladnější“ dny se logicky častěji vyskytují koncem měsíce, kdy se odpolední maxima v některých dnech mohou zastavit „jen“ na 32°C či 33°C, což není pro říjen v Egyptě úplně typické či časté. Standardně je tepleji.

I počasí v Hurghadě je v říjnu velmi teplé, byť ve srovnání s Marsa Alam ne až tak extrémní. Teplotní rozdíly jsou sice mezi těmito místy dost proměnlivé, ale lze říci, že průměrný rozdíl činí cca tři stupně.

Neprší.

Zcela dominuje jasná nebo skorojasná obloha. Dokládá to i skutečnost, že se zde za měsíc říjen obvykle vyskytne 275 slunečních hodin.

Teplota moře

Velmi teplé je i moře, a to jednak díky horkým letním měsícům a jednak díky stále převládajícím vysokým teplotám.

Teplota moře v Egyptě v říjnu se pohybuje mezi 27°C a 28°C.

Voda tu je tak i takto na podzim výrazně teplejší než bývá teplota moře v Chorvatsku či v jiných středomořských destinacích v ryzím létě. Nejen v říjnu, ale i v listopadu v Egyptě tak panují dokonalé podmínky na koupání, které se teplotou vody blíží leckterým exotickým destinacím v tropických oblastech.

Chladnější jsou jen ty nejsevernější části pobřeží Rudého moře (např. oblast letoviska Taba na Sinaji) spolu se severním pobřežím Egypta u moře Středozemního, kde se říjnové průměry drží na hodnotách okolo 26°C.

Volbou Marsa Alam proto nic nezkazíte. Kdo hledá kombinaci písečného vstupu, zátoky plné úžasných korálů a cenově celkem dostupných hotelů, tak doporučuji buď záliv Brayka Bay nebo kousek od něj ležící Aurora Bay, u kterého je stejnojmenný hotel, viz moje recenze hotelu Aurora Bay.

Říjen 2023 – východ a západ slunce

Občas zazní dotazy na to, kdy v Egyptě vychází a kdy zapadá Slunce, popřípadě směřují na délku dne. Tyto časy jsou samozřejmě odlišné od toho, na co jsme zvyklí z ČR. Níže uvádím data pro říjen 2023, která jsou vztažená k poloze jiho-egyptského regionu Marsa Alam.

Pro vybrané říjnové dny uvádím konkrétní časy:

  •   1.10.   >>   východ v 6:32   |   západ v 18:27   |   délka dne 11:55
  •   8.10.   >>   východ v 6:35   |   západ v 18:20   |   délka dne 11:45
  • 15.10.   >>   východ v 6:38   |   západ v 18:13   |   délka dne 11:35
  • 22.10.   >>   východ v 6:41   |   západ v 18:07   |   délka dne 11:26
  • 29.10.   >>   východ v 5:45   |   západ v 17:02   |   délka dne 11:16

Upozorňuji, že z 26. října na 27. října 2023 se v Egyptě mění čas, posouvá se o 1 hodinu dozadu.

Nejpodstatnější rozdíly v porovnání s ČR jsou následující: den je v Egyptě v říjnu delší, v průběhu měsíce se délka dne zkracuje výrazně pomaleji a je-li srovnávacím dnem 15. října, tak sluníčko v Egyptě vychází o cca 45 minut dříve, zatímco zapadá téměř ve shodný čas.

Aktuální předpověď počasí

Níže přikládám i aktuální předpovědi počasí, které jsou zobrazeny v rámci teplotních map. Mapy pak barevně znázorňují aktuální teplotu vzduchu v dané oblasti.

Aktuální předpověď počasí Hurghada:

 

Aktuální předpověď počasí Marsa Alam:

Předpovědi vycházejí z meteorologického předpovědního modelu ECMWF a ukazují výhledy na následujících 10 dní.

Dovolená v říjnu aneb Jakou oblast doporučuji

Egypt jednoznačně patří mezi ty nejlepší destinace, kam vyrazit v říjnu na dovolenou k moři. Dovolená v Egyptě takto na podzim dává záruku slunečného a velmi teplého počasí a lákadlem je i oněch 28°C, které standardně má zdejší moře.

Z mého pohledu je říjen spolu s listopadem a dubnem tím nejlepším měsícem vůbec, kdy do Egypta vyrazit. Inspiruj se mými tipy na hotely v Marsa Alam, vyber si pro tebe ten nejlepší a vyraz sem za podzimním odpočinkem i ty!

Upozorňuji jen na to, že i počasí v Egyptě říjnu může být extrémně horké. Teploty pohybující se kolem 40°C jsou celkem běžné. Z toho důvodu, primárně těm, kteří raději upřednostňují teplotně příjemnější podmínky, doporučuji volit severněji položené regiony jako je Hurghada či Sharm el-Sheikh.

Diskuze k článku

Akční zájezdy