Kdy jet do Egypta

Napsal: Lukáš   |   Naposledy aktualizováno:   |   Komentáře: 6

Ačkoliv je dovolená v Egyptě oblíbená celoročně, některé termíny jsou na cestu do Egypta lepší než ostatní. Kdy jet do Egypta tak, aby byla dovolená co možná nejlepší?

Roli hraje řada faktorů.

Počasí, teplota vody, nejrůznější egyptské svátky a prázdniny, bezpečnostní situace, východ i západ slunce a s nimi spojená délka dne, množství turistů v hotelích i na plážích a v neposlední řadě i ceny zájezdů v jednotlivých termínech.

Marsa Alam: 5* hotel s All Inclusive za 10 390 Kč

 

Nejpodstatnější hlediska pro vás nyní stručně rozeberu:

Odpověď na otázku Kdy na dovolenou do Egypta je pak vždy mix následujících kriterií, který samozřejmě zásadně ovlivňují i individuální preference každého z nás. Proto upozorňuji, že článek odráží můj názor, názor na základě mých vlastních zkušeností, a tedy není to dogma, které nutně musí vyhovovat každému.

Kdy je v Egyptě nejlepší počasí

Oblačnosti či dokonce deště a srážek se není třeba bát.

Ani v zimě.

Počasí v Egyptě je díky subtropickému podnebí pouštního rázu prakticky neustále slunečné. Občas se zde vyskytuje vysoká oblačnost, která však srážky nepřináší a navíc jsou její vrstvy obvykle relativně tenké. Tedy ani ona typicky příliš průniku slunečních paprsků k zemskému povrchu nebrání. Výjimečně se mohou vyskytnou písečné bouře. Neexistuje však žádné pravidlo, že by se v některých měsících vyskytovaly s větší pravděpodobností než v ostatních.

Mnohem důležitější je teplota vzduchu, která v Egyptě může dosahovat i extrémně vysokých hodnot.

Pokud pro dovolenou u moře upřednostňujete teploty okolo 30°C, max. 35°C, pak doporučuji do Egypta letět buď na jaře nebo na podzim. Ideální je:

 • duben (s teplotami obvykle do 31°C)
 • květen (s teplotami do 35°C)
 • druhá polovina září (s teplotami do 35°C)
 • říjen (s teplotami do 34°C)
 • listopad (s teplotami do 32°C)

Červen bývá už dost horký s tím, že nejteplejší je červenec a srpen, kdy se denní maxima mohou na pobřeží Rudého moře pohybovat klidně okolo 41°C. Zároveň upozorňuji, že teploty kolem 38°C se občas vyskytují i na jaře, v dubnu a v květnu, zejména pak na jihu Egypta v Shams Alam nebo v Marsa Alam.

Berte v úvahu teplotu moře

Teplota vzduchu je sama o sobě příjemně vysoká i v zimě, kdy se v lednu a v únoru standardně pohybuje v rozmezí od 22°C do 24°C. Je ale potřeba myslet i na teplotu moře.

Tak jako se do Egypta na dovolenou jezdí celoročně, i koupat se zde dá po celý rok. To však nemění nic na tom, že v zimě je moře chladnější, vůbec nejvíce pak v únoru, kdy teplota vody činí 22°C. Není to málo, není to ale ani moc.

Kdo si potrpí na teplé moře (řekněme s teplotou rovnou či vyšší jak 25°C), pak je nejlepší do Egypta vyrazit v období od května do listopadu. Konkrétní a průměrné hodnoty včetně aktuálních údajů o dnešní teplotě vody naleznete na stránce, která se teplotě moře v Egyptě věnuje detailně.

Myslete na prázdniny, svátky a bezpečnost

Co se týká pobytů v hotelech v letoviscích u moře, je dobré brát v potaz termíny egyptských prázdnin. To platí zejména pro hotely v oblasti Hurghady, které disponují akvaparky a tobogány. Ty totiž jsou mezi místními rodinami dost oblíbené, a proto zde v některých termínech domorodá klientela s dětmi zcela dominuje. Je to především v období letních prázdnin, které v Egyptě začínají posledním týdnem v červnu a končí v polovině září). Během školního roku pak jsou ještě vánoční prázdniny (podobně jako u nás) a zimní prázdniny (poslední týden v lednu a první týden v únoru). V zimě je ale na místní poměrně chladno, a tak rekreaci u moře tolik nevyhledávají.

Pokud chcete po Egyptě cestovat, neomezovat se pouze na egyptské pobřeží, vyrazit do egyptského vnitrozemí a poznávat místní památky, ať už v rámci skupiny nebo individuálně, je na místě následující:

Za prvé se pokud možno vyhnout období ramadánu. Je to sváteční muslimský měsíc, jehož začátek a konec se každoročně mění. Byť z mého pohledu ramadán v Egyptě nebývá až tak striktně dodržován jako v jiných arabských zemích, i tak z něho vyplývá řada omezení: řada zavřených restaurací a obchodů, doprava fungující v omezeném režimu, nemožnost na veřejnosti pít či jíst, apod.

Každý individuální cestovatel by měl brát v úvahu i aktuální bezpečnost, sledovat, kdy je v Egyptě větší pravděpodobnost demonstrací a nepokojů (což je zejména v dny významných státních svátků: 25.1., 30.6 ., 1.7., 14.8. a 6.10.) a být obeznámen i s oficiálními informacemi na webu MZV ČR a dle toho termín své návštěvy této země uzpůsobit.

Kdy nejezdit do Egypta

V létě tu je velké vedro, proto já osobně lidem radím se ryze letním pobytům vyvarovat. To platí zejména pro lidi trpící nejrůznějšími zdravotními potížemi, jimž mohou vysoké teploty přitížit. Nehledě na toto je však pravda taková, že je to právě léto, kdy do egyptských letovisek míří nejvíc letadel. Denně klidně i 10 přímých spojů!

Letět do Egypta v zimě je možné. Ujistěte se ale, že si zvolíte některý z hotelů v Marsa Alam. Severněji situované regiony, ať už Safaga, Hurghada, Sharm el Sheikh nebo Taba v zimě z důvodu chladnějšího moře doporučit nemohu.

Kdo může, nechť se vyvaruje termínům českých prázdnin a svátků. Konkrétně myslím např. 28. září, podzimní prázdniny, 17. listopadu, Velikonoce či dobu svátků na začátku května. Nejenže je v těchto termínech o Egypt velký zájem, ruku v ruce s tím jdou i citelnější vyšší ceny zájezdů (při nejmenším těch pořádaných českými CK).

Kdy jet do Egypta

Sami asi nyní cítíte, že otázka toho, kdy nejlépe do Egypta, je dost individuální. Každému vyhovuje totiž trochu něco jiného.

Nejvhodnější dobou, dle toho, jak to vnímám já, je říjen a listopad. To je totiž doba, kdy do Egypta stále proudí poměrně teplý vzduchu ze západu (z oblasti Sahary), teploty se běžně v říjnu dostávají k 34°C a navíc moře je po dlouhém a horkém létě perfektně vyhřáté. Potěší i skutečnost, že na podzim ubývá turistů a obecně platí, že čím později do Egypta pojedete, tím méně turistů na zdejších plážích bude.

Diskuze k článku

Počet komentářů : 6
 • Dobrý den Lukáši,chtěla bych se tě zeptat zda mi doporučíš koupit first minute na příští rok na velikonoce když chci ušetřit za dítě 13 let+2 dospělé konkrétně hotel brayka bay. Myslíš že je to reálné? Jeli bychom poprvé celá rodinka

  • Ahoj Martino,

   určitě bych to nekupoval teď, ono to stejně zřejmě v nabídce ještě nebude, ale jinak ano, v případě velikonočního termínu bych s rezervací příliš neváhal a snažil bych se to vyřešit cca v průběhu podzimu / nejpozději v průběhu zimy. Úplně v rámci first minute to nutně být nemusí, first minute je většinou spíš takový marketingový název, než něco, za co by člověk reálně ušetřil. Na druhou stranu bych určitě nespoléhal na last minute. Samozřejmě je otázka, jakou roli na to bude mít covid, resp. jak velká bude za rok poptávka po zájezdech. Vzhledem k tomu, že se ale do Egypta jezdí v poměrně hojných počtech i nyní, je nepravděpodobné, že se to utlumí. Spíše naopak.

 • Moc děkuji.Moc se mi líbí tvůj blog,jsou tam opravdu užitečné rady,tipy,prostě super.Určitě budu ještě v budoucnu otravovat.Ještě jednou díky

 • Ahoj Lukáši, moc dekuji za za Tvůj článek, respektive info ohledně cesty, dovolené do Egypta. Prave nyni jsme v Hurghadě, skoncil Ramadan a vím, ze kdyz priste do Egypta, tak jedině rijen, listopad.

 • Perfektní komentář.
  Osobně jsem byl v Egyptě více než 6x a naprosto se vším souhlasím.

  • Dobrý den Jiří, díky, jsem rád, že jste informace v článku potvrdil jako relevantní.

Akční zájezdy