Kdy jet do Egypta

Napsal:   |   Naposledy aktualizováno:   |   Komentáře: 98

Ačkoliv je dovolená v Egyptě oblíbená celoročně, některé termíny jsou na cestu do Egypta lepší než ostatní. Kdy jet do Egypta tak, aby byla dovolená co možná nejlepší?

Roli hraje řada faktorů.

Počasí, teplota vody, nejrůznější egyptské svátky a prázdniny, bezpečnostní situace, východ i západ slunce a s nimi spojená délka dne, množství turistů v hotelích i na plážích a v neposlední řadě i ceny zájezdů v jednotlivých termínech.

Marsa Alam: 5* hotel s All Inclusive za 10 390 Kč

 

Nejpodstatnější hlediska pro vás nyní stručně rozeberu:

Odpověď na otázku Kdy na dovolenou do Egypta je pak vždy mix následujících kriterií, který samozřejmě zásadně ovlivňují i individuální preference každého z nás. Proto upozorňuji, že článek odráží můj názor, názor na základě mých vlastních zkušeností, a tedy není to dogma, které nutně musí vyhovovat každému.

Kdy je v Egyptě nejlepší počasí

Oblačnosti či dokonce deště a srážek se není třeba bát.

Ani v zimě.

Počasí v Egyptě je díky subtropickému podnebí pouštního rázu prakticky neustále slunečné. Občas se zde vyskytuje vysoká oblačnost, která však srážky nepřináší a navíc jsou její vrstvy obvykle relativně tenké. Tedy ani ona typicky příliš průniku slunečních paprsků k zemskému povrchu nebrání. Výjimečně se mohou vyskytnou písečné bouře. Neexistuje však žádné pravidlo, že by se v některých měsících vyskytovaly s větší pravděpodobností než v ostatních.

Mnohem důležitější je teplota vzduchu, která v Egyptě může dosahovat i extrémně vysokých hodnot.

Pokud pro dovolenou u moře upřednostňujete teploty okolo 30°C, max. 35°C, pak doporučuji do Egypta letět buď na jaře nebo na podzim. Ideální je:

  • duben (s teplotami obvykle do 31°C)
  • květen (s teplotami do 35°C)
  • druhá polovina září (s teplotami do 35°C)
  • říjen (s teplotami do 34°C)
  • listopad (s teplotami do 32°C)

Červen bývá už dost horký s tím, že nejteplejší je červenec a srpen, kdy se denní maxima mohou na pobřeží Rudého moře pohybovat klidně okolo 41°C. Zároveň upozorňuji, že teploty kolem 38°C se občas vyskytují i na jaře, v dubnu a v květnu, zejména pak na jihu Egypta v Shams Alam nebo v Marsa Alam.

Berte v úvahu teplotu moře

Teplota vzduchu je sama o sobě příjemně vysoká i v zimě, kdy se v lednu a v únoru standardně pohybuje v rozmezí od 22°C do 24°C. Je ale potřeba myslet i na teplotu moře.

Tak jako se do Egypta na dovolenou jezdí celoročně, i koupat se zde dá po celý rok. To však nemění nic na tom, že v zimě je moře chladnější, vůbec nejvíce pak v únoru, kdy teplota vody činí 22°C. Není to málo, není to ale ani moc.

Kdo si potrpí na teplé moře (řekněme s teplotou rovnou či vyšší jak 25°C), pak je nejlepší do Egypta vyrazit v období od května do listopadu. Konkrétní a průměrné hodnoty včetně aktuálních údajů o dnešní teplotě vody naleznete na stránce, která se teplotě moře v Egyptě věnuje detailně.

Myslete na prázdniny, svátky a bezpečnost

Co se týká pobytů v hotelech v letoviscích u moře, je dobré brát v potaz termíny egyptských prázdnin. To platí zejména pro hotely v oblasti Hurghady, které disponují akvaparky a tobogány. Ty totiž jsou mezi místními rodinami dost oblíbené, a proto zde v některých termínech domorodá klientela s dětmi zcela dominuje. Je to především v období letních prázdnin, které v Egyptě začínají posledním týdnem v červnu a končí v polovině září). Během školního roku pak jsou ještě vánoční prázdniny (podobně jako u nás) a zimní prázdniny (poslední týden v lednu a první týden v únoru). V zimě je ale na místní poměrně chladno, a tak rekreaci u moře tolik nevyhledávají.

Pokud chcete po Egyptě cestovat, neomezovat se pouze na egyptské pobřeží, vyrazit do egyptského vnitrozemí a poznávat místní památky, ať už v rámci skupiny nebo individuálně, je na místě následující:

Za prvé se pokud možno vyhnout období ramadánu. Je to sváteční muslimský měsíc, jehož začátek a konec se každoročně mění. Byť z mého pohledu ramadán v Egyptě nebývá až tak striktně dodržován jako v jiných arabských zemích, i tak z něho vyplývá řada omezení: řada zavřených restaurací a obchodů, doprava fungující v omezeném režimu, nemožnost na veřejnosti pít či jíst, apod.

Každý individuální cestovatel by měl brát v úvahu i aktuální bezpečnost, sledovat, kdy je v Egyptě větší pravděpodobnost demonstrací a nepokojů (což je zejména v dny významných státních svátků: 25.1., 30.6 ., 1.7., 14.8. a 6.10.) a být obeznámen i s oficiálními informacemi na webu MZV ČR a dle toho termín své návštěvy této země uzpůsobit.

Kdy nejezdit do Egypta

V létě tu je velké vedro, proto já osobně lidem radím se ryze letním pobytům vyvarovat. To platí zejména pro lidi trpící nejrůznějšími zdravotními potížemi, jimž mohou vysoké teploty přitížit. Nehledě na toto je však pravda taková, že je to právě léto, kdy do egyptských letovisek míří nejvíc letadel. Denně klidně i 10 přímých spojů!

Letět do Egypta v zimě je možné. Ujistěte se ale, že si zvolíte některý z hotelů v Marsa Alam. Severněji situované regiony, ať už Safaga, Hurghada, Sharm el Sheikh nebo Taba v zimě z důvodu chladnějšího moře doporučit nemohu.

Kdo může, nechť se vyvaruje termínům českých prázdnin a svátků. Konkrétně myslím např. 28. září, podzimní prázdniny, 17. listopadu, Velikonoce či dobu svátků na začátku května. Nejenže je v těchto termínech o Egypt velký zájem, ruku v ruce s tím jdou i citelnější vyšší ceny zájezdů (při nejmenším těch pořádaných českými CK).

Kdy jet do Egypta

Sami asi nyní cítíte, že otázka toho, kdy nejlépe do Egypta, je dost individuální. Každému vyhovuje totiž trochu něco jiného.

Nejvhodnější dobou, dle toho, jak to vnímám já, je říjen a listopad. To je totiž doba, kdy do Egypta stále proudí poměrně teplý vzduchu ze západu (z oblasti Sahary), teploty se běžně v říjnu dostávají k 34°C a navíc moře je po dlouhém a horkém létě perfektně vyhřáté. Potěší i skutečnost, že na podzim ubývá turistů a obecně platí, že čím později do Egypta pojedete, tím méně turistů na zdejších plážích bude.

Diskuze k článku

Počet komentářů: 98
  • Jeste jednou dobry den Lukasi. Moc dekuji za odpoved, ale bohuzel se nam tento vyber uplne nelibi. Pokusim se specifikovat pozadavky, treba doporucite neco jineho :). Na Brayka bay resort, jsme bohuzel nasli i celkem velke mnozstvi (aktulnich) negativnich recenzi.. At uz o napojich (zadne podavani bublinkovy napoju z post mixu, pouze stava) tak vybaveni a na zaver i spatny stav nekterych toboganu a klouzacek. Jinak jako celek je ten resort na muj vkus hezky. Pickalbatros sea world, zminuji lide, ze si hotel vynucuje 5* recenze od klientu, coz mi prijde silene, ale to prehlednu, resim zazemi.. (tento hotel/komplex, nam prijde doslova az brutalne velky, roztahany a celkove s relativne velkou vzdalenosti k mori (coz take lide zminuji, ze to je nejmene 500m) ale muzete mit i smulu na pokoj nekde na okraji.. Celkove to ale na me pusobi velmi betonove, malo palem, zelene apod..Coz Jaz Solaya nabizel.. Uprimne vubec se nam nelibi takovy ten styl bydleni, jak na sidlisti, (proto jsem doposud nebyl ani v Bulharsku:D).. Nepovazuji se za narocneho klienta, jen ocekavam urcity standard.. Coz nam ted Jaz Solaya dal.. Prekousnu i starsi vybaveni apod.. Konec koncu, na hotelu clovek jen spi.. Ale ocekavam, ze si deti muzou dat post mix napoje,, dzusi, bude tam bezpecno a cisto, nebude to betonovy komplex ala sidliste a kvuli detem chceme pozvolny vstup do more. (podminkou neni dlouhy, tahly vstup jako v Jazu, ale obecne myslim vstup z plaze, bez mola) A letos bychom navic chteli v hotelu (nebo klidne sousednim hotelu, jako to bylo u Jazu, tobogany). Horel dolem, jsem tady procetl i vsechny komentare (par lidi ma stejny „problem“ jako my :)).. a Jeste bych zminil, ze si zatvrzele nestojim za Marsa Alam.. Pokud poletime v druhe pulce kvetna, tak predpokladam, ze prijemne horko a teple more bude i Hurghade. Stale ale plati, ze chceme bezpeci, uplne idealne nejakou lagunu/zatoku, kde bude 100% jistota, ze nebude zakaz vstupu do more kvuli vlnam.. A pak nejaky tobogan a takovy lepsi prumer sluzeb. U Brayky je krasna cena… cca 63k za 9 dni.. Ale radsi si jeste 10k priplatim, nez abych mel negativni pocit z dovolene… U toho Jaz komplexu je vyborne to, ze se clovek muze projit po plazi.. Pak se u sesterskeho hotelu napit, nebo dojit na WC a pokracovat az na konec k te hromade musli..Za me byl Jaz Solaya nejhezci dovolena, co jsem kdy byl..(a to jsem byl uz 7x) Na zaver sem byl uz nalomeny, ze koupime Sirenu a vyuzijeme i moznosti a zmeny prostredi do fantazie (jestli chapu spravne, hotely jsou vedle sebe a lze je vyuzivat stejne jako Jaz..) ale ani jeden hotel nema tobogan. :-/. Omlouvam se za slohou praci, ale cim vice detailu, tim lepe pro obe strany :). Dekuji.

    • Dobrý den Petře, takže vaší podmínkou jsou i tobogány, rozumím. Je pravda, že ty duo hotelů Fantazia a Sirena zatím nenabízí, ale aquapark se u těchto hotelů buduje, bude to chvíli asi ještě trvat, takže v tom případě doporučuji Sirenu nechat na později, třeba na příští rok 🙂

      No a co takhle Magic Life Kalawy (ten je mezi Hurghadou a Marsa Alam), tobogány má, je kvalitní (rozhodně se hotelu Jaz Solaya v tomto směru vyrovná, cenově bude zřejmě také vycházet stejně, to se podívejte sám). Mám ho podrobně popsaný zde – Magic Life Kalawy. Upřímně si myslím, že by vám mohl vyhovovat stejně tak, jako vám minulý rok vyhovoval Jaz Solaya. Má kvalitní zázemí, je u něj laguna s písečným vstupem a také molo, po kterém se dostanete ke korálům.

Akční zájezdy