Egypt – TOP 9 míst na potápění

Napsal: Lukáš   |   Naposledy aktualizováno:   |   Komentáře: 0

Věřte nebo ne, potápění v Egyptě je jedno z nejlepších na světě. Egypt za to vděčí teplému Rudému moři, které u egyptského pobřeží vytváří ideální podmínky nejen pro přístrojové potápění, ale i pro šnorchlování.

Ano, kdo zvolí pro svoji dovolenou v Egyptě správné místo, vystačí si pouze s tou nejzákladnější výbavou na šnorchlování v podobě šnorchlu a potápěčských brýlí k tomu, aby mohl pozorovat pobřežní korály, rejnoky, perutýny nebo karety pravé, jak se u dna leckterých zátok „pasou“ mořskou trávou.

Výborné podmínky na potápění v Egyptě jsou spolu s cenovou dostupností hotelů a celoročně teplým počasím hlavními důvody toho, proč je Egypt tak oblíbený. Upozorňuji však, že zdaleka ne všude je podmořský svět tak pestrý, a proto je volba konkrétního místa zásadní.

Dovolte mi vás proto nyní seznámit s těmi nejlepšími z břehu dostupnými lokalitami na potápění, které lze v této zemi navštívit:

Každou z těchto lokalit níže blíže přiblížím. Zároveň hned na úvod říkám, že seznam těchto míst by rozhodně šel ještě rozšířit. Z mého pohledu a mých zkušeností jsou to však právě tato místa, která z hlediska potápění v Egyptě nad ostatními vyčnívají. Převažují lokality z Marsa Alam, zařadil jsem však i Sharm el-Sheikh a dokonce i jedno místo v Hurghadě, která se ale Marsa Alam, alespoň obecně v tomto ohledu, v žádném případě rovnat nemůže.

Potápění v Egyptě

1. Shams Alam

Kdo touží po klidné dovolené a po perfektním potápění, nechť volí Shams Alam. To je poměrně dost jižně položená lokalita. Je to právě její relativní odlehlost (120 km jižně od letiště v Marsa Alam), díky které si zde moře dodnes uchovává prakticky svůj původní ráz. Volbou Shams Alm tak nic nezkazíte. Naopak! Osobně se domnívám, že lepší lokalitu v Egyptě nenajdete.

Zobrazit Shams Alam na mapě

Většina korálů je zde po pravé straně zálivu. Výhodou je pohodlný vstup z pláže. Pro zkušenější tu je možnost pěšky po pobřeží dojít k nedalekému hotelu Gorgonia Beach Resort, u něho se přes molo dostat do moře a pomalu plavat s proudem podél pobřežních korálů zpět k Shams Alam. V zátoce u Shams Alam lze nad rámec nesčetných mořských živočichů denně spatřit i želvy.

2. Abu Dabbab

Mořské želvy se běžně vyskytují i u Abu Dabbab. Zátoka Abu Dabbab je větší a dostupnější než Shams Alam. Troufám si říct, že to je na šnorchlování v Egyptě ta nejoblíbenější lokalita vůbec.

Zobrazit Abu Dabbab na mapě

I ona je přístupná z pláže. V její centrální části je na dně mořská tráva. Ta začíná kousek od břehu zhruba v 3 metrové hloubce a postupně klesá až do hloubky 30 metrů. Tomu, komu přeje štěstí, tu spatří i dugonga. Korálové útesy jsou po obou stranách zátoky, jak u hotelu Abu Dabbab Beach Resort na pravém straně, tak u Marsa Alam Nubian Resort na levém břehu. Částečnou nevýhodou Abu Dabbab je fakt, že je cílem mnohých lodních výletů. Přes den tu tak v moři šnorchluje celkem dost lidí.

Želva při potápění u zálivu Abu Dabbab
Želva při potápění u zálivu Abu Dabbab

3. Marsa Mubarak

Výlety za potápěním směřují i do zátoky Marsa Mubarak. Velikostí i tím, co lze v Marsa Mubarak spatřit, je podobná Abu Dabbab. I tady karety bez problému uvidíte.

Zobrazit Marsa Mubarak na mapě

Výhodou oproti Abu Dabbab do nedávna byla její horší dostupnost. Řadu let zde probíhala výstavba resortu Iberotel Costa Mares. Hotel byl otevřen v roce 2021 a nyní patří k tomu kvalitativně nejlepšímu, co Marsa Alam umí nabídnout. Proto je dnes Iberotel Costa Mares oblíbenou volbou nejen těch, kteří hledají perfektní šnorchlování, ale zároveň těch, jež vyžadují kvalitní služby. I přes jeho otevření zatím stále platí, že je u Marsa Mubarak o poznání méně lidí než u pláže Abu Dabbab. Lidé z výletních lodí na břeh nevystupují, a nejenže tak místo poskytuje výborné potápění, člověk zde má na pláži i soukromí.

Alternativou k resortu Iberotel Costa Mares je ubytování v nedalekém hotelu Three Corners Fayrouz Plaza, od kterého je možné po pobřeží k zátoce dojít během 15 minut.

4. Brayka Bay

Poměrně úzká zátoka ve tvaru písmene „U“ je pro šnorchlování další ideální lokalitou. V její čelní části, kde je písečný vstup, je cca 100 metrů široká. Prakticky hned u pláže začínají korály. Korálové reefy se táhnou po obou stranách zátoky, nepatrně se od sebe rozbíhají a tím zátoku s tím, jak se dostáváte dál do moře, pomalu rozšiřují. Bohužel faktem je, že zde v posledních letech korály výrazně ubývají. Kapacita dvou hotelů v těsné blízkosti zátoky, hotelů Brayka Bay a Royal Brayka Beach Resort, je veliká. Neohleduplnost turistů vůči mořskému ekosystému se v tak malém zálivu jako je Brayka Bay bohužel projevuje mnohem rychleji než v jiných oblastech.

5. Jabal Al Rosas

Necelé 2 kilometry vzdušnou čarou od Brayka Bay je Jabal Al Rosas, další z krásných zátok. Doporučuji se ubytovat v hotelu Aurora Bay, ze kterého stačí přejít silnici a po necelých 5 minutách chůze dojdete na písečnou pláž. Na protější straně zátoky je pak potápěčské centrum Ducks Diving Superior a kousek od něj další pláž, jež je využívána zejména právě potápěči.

Zobrazit Jabal Al Rosas na mapě

Perutýn při šnorchlování v Egyptě
Perutýn v Jabal al Rosas

Jabal Al Rosas nebo také Gabal el Rosas je úzká, ale poměrně dlouhá zátoka. Po obou jejích stranách jsou korálové útesy, které začínají zvolna u břehů a postupně se rozrůstají až do 25 metrů vysokých korálových stěn. Krom menších ryb jakou jsou čtverzubci, ještěrohlavci, štětičkovci tu uvidíte i perutýny, do žluta zbarvené klipy, murény, želvy a někdy dokonce i menší žraloky nebo manty.

6. Port Ghalib

Vhodné je z mého pohledu i samotné okolí přístavu Port Ghalib. Při nejmenším pro začátečníky, kteří si chtějí potápění v Egyptě ozkoušet. Byť je pravda, že zde tak bohaté korálové stěny jako na výše uváděných místech nenajde, i Port Ghalib má své výhody.

Za prvé je perfektně dostupný. Spolu s nedalekou zátokou Coraya leží prakticky hned u letiště v Marsa Alam. Za druhé jako jediné místo v Marsa Alam představuje letovisko v pravém slova smyslu (možnost projít se kolem přístavu, sednout si do restaurace apod.). Za třetí tu lze najít pláže, ze kterých jsou bez problémové písečné vstupy do vody s mořskými korály začínajících pár metrů od břehu. Doporučuji zejména pláž hned u potápěčského centra Scuba Divers, která náleží hotelu Sunrise Marina Resort Port Ghalib.

7. Ras Abu Uwayd

U korálového útesu Ras Abu Uwayd je moře specifické. Najdete zde dvě velké laguny. V menší, pravé laguně (zhruba 250 x 200 metrů) se obvykle vyskytuje víc ryb a želv, ve větší, levé laguně (zhruba 450 x 200 metrů) je naopak víc korálů.

Zobrazit Ras Abu Uwayd na mapě

Nejhezčí korály se pak nacházejí na okraji obou lagun, na přírodně vytvořených korálových hranách, které je dělí od volného moře. Dovolí-li to podmínky na moři, doporučuji tuto bariéru přelézt a zašnorchlovat si i podél vnějšího okraje obou lagun. Na pláži tu je k dispozici potápěčské centrum Scuba World Divers El Quseir a dovolenou u Ras Abu Uwayd je možné trávit v hotelu Sentido Oriental Dream resort.

8. Ras Nasrani

Nádherné korálové útesy lze najít i na jihu Sinaje. Potápění v Sharm el Sheikhu je proslulé a jednou z nejlepších lokalit je zde Ras Nasrani.

Zobrazit Ras Nasrani na mapě

Jedná se zhruba o 2 kilometry dlouhou korálovou stěnou, která se táhne ve vzdálenosti cca 100 metrů od pobřeží od hotelu Melton Beach Resort až po Coral Sea Sensatori. Ke korálům se lze zde snadno dostat po některém z plovoucích mol, z jejichž konců vstupujete rovnou do míst, kde útesy padají více jak 10 metrů do hloubky. Je tak možné ihned po vstupu do moře obdivovat pestrobarevné korály.

Egypt šnorchlování
Korály v oblasti Ras Nasrani

9. Coral Beach

Ačkoliv potápění v Hurghadě je z hlediska podmořského světa slabší a šance na želvy tu je minimální, i v jejím okolí lze najít vhodná místa. Šnorchlování je pěkné např. v zálivu Makadi Bay (cca 30 kilometrů jižně od Hurghady). Dobrou lokalitou s řadou lagun, útesů a dokonce i potápěčským centrem je však i Coral Beach. Kdo trvá na dovolené v Hurghadě, a přesto by během ní rád měl možnost věnovat se potápění, tomu doporučuji právě tento hotel, Coral Beach Hurghada, jež je ve své podstatně vůbec nejjižněji položeným hotelem v tzv. oblasti Hurghady Jih.

Diskuze k článku

Akční zájezdy