Počasí Egypt březen

Napsal:   |   Naposledy aktualizováno:   |   Komentáře: 2

Egypt je jednou z nejvyhledávanějších, né-li vůbec tou nejvyhledávanější destinací, kam jet v březnu na dovolenou k moři. Březen v Egyptě je teplý s teplotami obvykle se v denních maximech pohybujících v rozmezí od 26°C do 30°C.

Počasí v březnu v Egyptě je navíc velmi slunečné.

Převládající jasná obloha a tak akorát vysoké teploty jsou spolu s cenově dostupnými zájezdy, ať už je to tento týdenní pobyt u Aurora Bay za 10 390 Kč nebo cenově srovnatelné pobyty v oblíbeném hotelu Casa Mare Resort, hlavními důvody toho, proč je Egypt na jaře tak oblíbenou volbou.

Upozorňuji však, že březen má i své nevýhody!

Na co si dát pozor? Jak teplé tu je moře? Komu navštívit Egypt v březnu doporučuji? A kdo by se naopak měl této destinace takto časně z jara vyvarovat?

Nejprve stručný obsah:

Nejlevnější březnové all inclusive termíny se standardně dají pořídit i pod 10 000 Kč. Nechť je příkladem tento týdenní zájezd do Marsa Alam za 9 330 Kč. Kdo může, nechť volí termíny těsně po jarních prázdninách, které typicky vychází vůbec nejlevněji.

Počasí březen

Z hlediska teplot lze březen v Egyptě srovnat s počasím, které je pro střední Evropu typické například v červnu nebo na přelomu srpna a září. Je teplo.

A to na celém egyptském pobřeží u Rudého moře.

Statisticky tepleji bývá logicky v jižněji položených částech Egypta jako je třeba Marsa Alam. V těchto oblastech celkem běžně nejvyšší denní teploty přesahují 30°C.

Vývoj teplot v průběhu typického březnové dne vypadá následovně:

Březen počasí Egypt
Teploty vzduchu v březnu v Marsa Alam

Zdůrazňuji, že pro počasí v Egyptě v březnu je charakteristická poměrně velká teplotní rozkolísanost. Zatímco v některých dnech stoupají teploty v Marsa Alam až k 35°C, v jiných dnech může být výrazně chladněji, kdy maxima nepřesáhnou 23°C. Ostatně tuto rozkolísanost velmi dobře znázorňují teplotní data pro Marsa Alam z března 2022:

 •   1.3.   >>   max. 32°C   /   min. 15°C   /   jasno
 •   7.3.   >>   max. 32°C   /   min. 19°C   /   jasno
 • 12.3.   >>   max. 22°C   /   min. 11°C   /   jasno a s písečným zákalem
 • 17.3.   >>   max. 26°C   /   min. 13°C   /   jasno
 • 24.3.   >>   max. 23°C   /   min. 12°C   /   jasno
 • 30.3.   >>   max. 34°C   /   min. 19°C   /   jasno

I data z března 2020:

 • 1.3. >> maximum 25°C / minimum 12°C
 • 5.3. >> maximum 34°C / minimum 13°C
 • 9.3. >> maximum 30°C / minimum 13°C
 • 13.3. >> maximum 21°C / minimum 13°C
 • 16.3. >> maximum 29°C / minimum 16°C
 • 24.3. >> maximum 35°C / minimum 21°C
 • 30.3. >> maximum 32°C / minimum 13°C

V severněji situovaných regionech (Hurghada, Sharm el-Sheikh, apod.) jsou březnové teploty vyšší jak 30°C výjimečné, odpoledne se teplota vzduchu obvykle zastavuje nanejvýš na 29°C. I proto standardně platí, že levnější je v březnu sever než jih. Nejlacinější pobyty vycházející na 9 000 Kč za osobu jsou často s ubytování v hotelech situovaných na severu, například na Sinaji v Tabě nebo právě v Sharm el Sheikhu.

Již zaznělo, že pro počasí v Egyptě je typická jasná obloha, a to nejen pro březen, ale prakticky po celý rok.

Někdy je zde však počasí ovlivňováno přítomností písečné bouře. V březnu se tu takové jevy standardně vyskytují 1x až 2x do měsíce, vyvolávají sníženou viditelnost a často je to právě v jejich důsledku, proč se denní teplotní maximum nedostane přes 23°C. Viz například výše zmíněných 21°C 13. března 2020, což byla zrovna doba, kdy byl region Marsa Alam cca po dobu 3 dní právě písečnou bouří zasažen. Podobný jev nastal i 25. března 2023, kdy oblast opět ovlivňoval písek v ovzduší a teploty přes den se tak přes 25°C nedostaly.

Teplota moře

Částečnou nevýhodou března je stále poněkud chladnější moře. Koupat se bez problému lze, nicméně faktem je, že teplota vody je prakticky identická jako ta, kterou nabízí Egypt v únoru nebo v lednu.

Teplota moře v březnu má 22°C až 23°C.

Proto doporučuji volit takový resort, který je u nějakého uzavřenějšího zálivu nebo ještě lépe u nějaké laguny. To jsou místa, kde bývá voda teplejší. Namátkou např. u Sentido Oriental Dream, Brayka Bay nebo Aurora Bay Resort.

Zobrazit záliv Aurora Bay na mapě

Komu nevadí laguna uměle vyhloubená, jejíž výhodou je ovšem její bezprostřední blízkost u pláže, tak je v tomto směru také dobré duo hotelů Akassia Swiss Resort a LTI Akassia. Voda zde v laguně je i v zimě příjemná a rozhodně teplejší než okolní otevřené moře. Navíc k těmto hotelům náleží i několik velkých tobogánů, což se hodí, vyrážíte-li na dovolenou s dětmi. Kdo ale spíš dává přednost přírodním lagunám, tomu bude více sedět pláž u hotelu Fantazia, z níž jsou písečné vstupy do tří lagun o různých velikostech (mající cca 75 až 150 metrů v průměru). Podrobně o této pláži i lagunách se dočtete v recenzi hotelu Fantazia.

Ti, kteří se takto na konci zimy jedou do Egypta potápět, nabádám, aby si nezapomněli přibalit neoprén, popřípadě si ho na místě půjčili. Bez neoprénu nejsou delší pobyty ve vodě, ať už při potápění nebo šnorchlování, příjemné.

Březen 2024 – východ a západ slunce

Vzhledem k tomu, že je Egypt oproti ČR situovaný podstatně jižněji, výhodněji, ale zároveň i v jiném časovém pásmu, viz časový posun Egypta, je dobré se před cestou seznámit nejen s počasím, ale i s tím, kdy zde vychází a zapadá slunce.

Uvádím proto konkrétní časy východu a západu slunce v Hurghadě pro březen 2024:

 • 1.3. – východ v 6:08, západ v 17:45, délka dne 11:37
 • 8.3. – východ v 6:01, západ v 17:49, délka dne 11:48
 • 15.3. – východ v 5:53, západ v 17:53, délka dne 12:00
 • 23.3. – východ v 5:45, západ v 17:57, délka dne 12:13
 • 31.3. – východ v 5:36, západ v 18:01, délka dne 12:26

Jarní rovnodennost, tedy den, kdy je délka dne zdánlivě stejná jako délka noci, nastává 20. března. Ve skutečnosti je však 20. března délka dne (nejen v Egyptě, ale třeba i u nás) již delší než 12 hodin a k oné rovnodennosti ve smyslu dnu stejně dlouhého jako noc dochází o pár dní dříve. Takový den v roce 2024 v Hurghadě nastává již 15. března.

Aktuální předpověď počasí

Přidávám aktuální předpovědi počasí na 10 dní pro Hurghadu a pro Marsa Alam.

Předpověď počasí Hurghada:

Předpověď počasí Marsa Alam:

Dovolená v březnu aneb Jakou oblast doporučuji

Nejenže jsou teploty, které jsou pro počasí v březnu v Egyptě charakteristické, často rozkolísané, existují mezi nimi napříč Egyptem poměrně výrazné rozdíly. Kdo má rád teplo, nechť, stejně jako v jiných zimních měsících, raději volí jižní oblasti.

Třeba Marsa Alam.

Nebo Shams Alam.

A byť i tady je v některých dnech „pouze“ okolo 25°C, často bývá i nad 30°C. Jih znamená nejen vyšší teploty, ale i teplejší moře. Nikoliv příliš výrazně, ale každý stupeň se počítá.

Naplánovat si dovolenou v Egyptě na březen či na duben je dobrý nápad. V mnohých ohledech lepší, než sem vyrazit v létě, kdy tu panují 40°C vedra. Dovolená na jaře tu potěší nejen pěkným počasím, ale i menší obsazeností hotelů, hotelových bazénů i přilehlých pláží.

Diskuze k článku

Počet komentářů: 2
 • Dobrý den, mám objednanou dovolenou na březen, resort se nachází hned u dvou lagun (větší, druhá menší), lze nějak zjistit, o kolik stupňů je voda v laguně teplejší? Díky

  • Dobrý den Radku, nyní to určitě nezjistíme, uvidíte na místě. Jsou to ale malé rozdíly, max jednoho či dvou stupňů.

Akční zájezdy