Počasí Egypt leden

Napsal:   |   Naposledy aktualizováno:   |   Komentáře: 0

Egypt v lednu je tou nejbližší i nejlevnější destinací, kam lze začátkem roku vyrazit za teplem k moři. Počasí v Egyptě v lednu je slunné a bez deště. Navíc panuje příjemné teplo. Maximální denní teploty typické pro leden tu obvykle stoupají ke 22°C až 24°C.

Konkrétní hodnoty samozřejmě závisí jak na aktuálním počasí, tak na jednotlivých oblastech.

Teplota moře v lednu činí cca 23°C.

Výhodou lednových termínů je nejen pěkné počasí, ale i dostupnost řady levných zájezdů. Žádnou výjimkou není dostupnost zájezdů do 10 000 Kč, typicky s možností výběru z řady termínů i resortů. Konkrétně třeba hotelu Alexander the Great v centrální části Marsa Alam. Dovolená v Egyptě v lednu tak obvykle vychází celkem levně.

Příkladem je i tento All Inclusive pobyt za 8 090 Kč – jedná se o týdenní zájezd do hotelu Pensee Royal Garden. K nahlédnutí připojuji print screen, který ukazuje rezervaci.

Jaké jsou jeho nevýhody? Komu lze leden doporučit? A komu naopak ne? A který region doporučuji s ohledem na počasí v lednu upřednostnit?

Co se tu dočtete:

Počasí leden

Zatímco střední Evropu svírá nevlídné zimní klima, počasí v Egyptě v lednu je teplotně srovnatelné se středoevropským pozdním jarem nebo začátkem léta. Ale protože i Egypt leží na severní polokouli, i tady platí, že začátek roku zde patří k těm chladnějším obdobím.

Leden je v Egyptě statisticky nejchladnějším měsícem.

Přesto teploty přes den stoupají nad 20°C. Dny, během kterých teplota v odpoledních maximech nepřekročí 20°C, tu jsou i takto v lednu dost výjimečné.

Teplotní vývoj v rámci typického lednového dne vypadá následovně:

Leden počasí v Egyptě
Teploty vzduchu v lednu v Marsa Alam

Teplota vzduchu ve stínu (nikoliv na přímém sluníčku) ojediněle stoupá i nad 24°C. V Hurghadě se během ledna 2023 vyhoupla jednou na 27°C a absolutní lednové maximum, které kdy bylo v Hurghadě naměřeno, činí 28°C.

V jižních egyptských regionech je pravděpodobnost teplejších dní vyšší. Počasí v Marsa Alam nabídlo v lednu 2020 dokonce 29°C, byť i zde je třeba občas počítat s relativně „chladnými“ dny s teplotami do 20°C.

Noční minima se pohybují s rozmezí od 14°C do 7°C.

Převládá jasná nebo skorojasná obloha. Právě ono minimum oblačnosti, s ním spojené nulové srážkové úhrny a záruka slunečného počasí je důvod toho, proč je dovolená v Egyptě v lednu tak vyhledávanou variantou, jakou ve skutečnosti je.

Teplota moře

Teplota vody v Egyptě se v lednu pohybuje v rozmezí od 22°C do 23°C.

To jsou na zimu relativně příjemné hodnoty. Z hlediska teploty moře je určitě lepší volit leden na úkor února, kdy bývá moře v Egyptě vůbec nejchladnější.

Na koho je přeci jen 23°C poněkud málo, tomu doporučuji koupání v lagunách. Zejména v Marsa Alam je na výběr hned několik resortů, u kterých se lze koupat v lagunách. Právě laguny totiž typicky bývají o něco teplejší než okolní moře. Koupání v přírodně vytvořených lagunách je možné např. u resortu Fantazia, několik lagun je dostupných hned z pláže u hotelu Gorgonia, velká laguna je také u dua hotelů Dream Lagoon a Blue Lagoon, popř. lze využít uměle vytvořenou lagunu u Akassia Swiss resortu.

Přehled všech hotelů najdeš zde

Většina hotelů v Egyptě má v zimě navíc vyhřívané své bazény (alespoň některé z nich). Na koho je moře v lednu studené, může využívat právě hotelové bazény.

Leden 2024 – východ a západ slunce

Oproti prosinci v Egyptě nabízí leden delší a stabilně se prodlužující den. Délka dne se v průběhu ledna protáhne přibližně o 25 minut. Slunce vychází kolem 6:35 a zapadá cca kolem 17:15 egyptského času.

Uvádím některá konkrétní data pro Hurghadu pro leden 2024:

  • 1.1. – východ v 6:34, západ v 17:01, délka dne 10:27
  • 7.1. – východ v 6:35, západ v 17:06, délka dne 10:30
  • 15.1. – východ v 6:35, západ v 17:12, délka dne 10:36
  • 22.1. – východ v 6:34, západ v 17:17, délka dne 10:43
  • 31.1. – východ v 6:31, západ v 17:24, délka dne 10:53

Dodávám, že v Egyptě se čas nemění ze zimního na letní a že čas v Egyptě v lednu je oproti času v ČR posunutý o 1 hodinu dopředu.

Aktuální předpověď počasí

V rámci níže uvedených meteorologických map naleznete předpovědi počasí pro ty nejoblíbenější destinace v Egyptě.

Předpověď počasí Hurghada:

 

Předpověď počasí Marsa Alam:

Předpovědi jsou aktuální, automaticky aktualizované a vycházejí z předpovědního modelu ECMWF.

Dovolená v lednu aneb Jakou oblast doporučuji

Jeď na jih.

Určitě doporučuji v lednu upřednostnit jiho-egyptské regiony jako je El Quseir, Marsa Alam nebo Shams Alam. Ačkoliv slunné počasí je všude, i v Hurghadě a na Sinaji v Sharm el Sheikhu, pravě tady na jihu země je pravděpodobnost teplejšího počasí i teplot pohybujících se nad 23°C nejvyšší.

Výhodou tu je i teplejší voda. Teplota moře tu v lednu činí 23°C.

Na druhou stranu je ale potřeba říct, že leden rozhodně nepatří k těm nejideálnějším měsícům, kdy do Egypta vyrazit. Dovolená v Egyptě v lednu je sice jednou z nejlevnějších variant, jak si v zimě dopřát moře, chladnější ráz jinak zcela slunečného počasí mnohé od Egypta v zimě odradí. Alternativně lze z těch bližších destinací volit Kapverdské ostrovy nebo Dubaj. Počasí v Emirátech v lednu je s teplotami okolo 26°C pro dovolenou u moře přeci jen o něco lákavější.

Diskuze k článku

Akční zájezdy